Acı şifanın Türkiye yolculuğu

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’ye bağlı Karabağlar Yaylasında, organik olarak üretilen acı kırmızıbiberler, pazaryerinde çatıya asılı vaziyette kurutmasının ardından ipe dizili şekilde ya da pul biber olarak satışa sunuluyor.

Acı şifanın Türkiye yolculuğu

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, kentte organik olarak yetişen biberlerin Türkiye’nin birçok yerinde tüketildiğini belirterek, “Organik ürünlerimiz hem aile ekonomisine hem de tanıtıma katkı sağlıyor.” dedi.

Pazar esnafı Sevgi Boz, sadece Muğlalıların değil diğer illerden de biberlere ilginin yüksek olduğunu belirterek, “Kurduğum internet sitesi üzerinden kargo ile Türkiye’nin her yerine biber gönderiyorum.” diye konuştu.

Menteşe’nin Karabağlar Yaylasında yetiştirilen acı kırmızıbiberler, kadınlar tarafından ipe dizilerek Perşembe Pazarı çatısına asılıyor. Geleneksel yöntemle kurutulan biberler ipe dizili şekilde ya da pul biber olarak kargoyla Türkiye’nin her yerine gönderiliyor.

Biberler sadece Muğlalıların değil Türkiye’nin her yerindeki sofraların da vazgeçilmezi haline geldi. Üreticiler, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ile kargo ile kuru biber gönderiyor.

Perşembe Pazarına girildiği zaman neredeyse her tezgahın çatısında kurutulmak üzere asılı kırmızı biberler göze çarpıyor.

Biberlerin oluşturduğu görüntü dolayısıyla Perşembe Pazarı, sadece alış veriş yapan vatandaşların değil son yıllarda fotoğraf tutkunlarının da uğrak mekanı haline geldi.

TARIM KENTİ

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yaptığı açıklamada, Muğla ve Menteşe’nin turizm kenti olarak bilinmesine rağmen aslında bir tarım kenti olduğunu söyledi.

Büyükşehir yasası ile birlikte 48 kırsal mahallesi bulunan Menteşe’nin kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşların geçimini tarımdan elde ettiğini belirten Gümüş, “Bu noktada biz de üreticimize destekleyip vatandaşlarımızın daha doğal ürünler tüketmesini sağladık. Yerel Tohumu desteklemek adına her yıl Yerel Tohum Fide Şenliği düzenliyoruz. Bölgemizde ki üreticilerimizi desteklemek adına ot şenliği, çıntar festivali, yayla kavun yarışmaları, tarhana festivali ve turşu reçel yarışmaları düzenliyoruz. Kadın üreticilerimizi desteklemek adına kurulan üretici pazarımızda ve yenileyerek genişlettiğimiz Kadın El Sanatları Pazarımızla da kadın üreticileri destekliyoruz. Onların üretimin içinde olmalarını sağlıyoruz.” dedi.

TANITIMA KATKI SAĞLIYOR

Gümüş, pazaryerine her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığını dile getirdi.

Perşembe pazarının kendine has otantik bir özelliği olan ve yöresel ürünlerin satıldığı bir yer olduğunu anlatan Gümüş, “Tur acenteleri ile Perşembe günleri Menteşemize gelen yerli ve yabancı turistler, burada hem alışverişlerini yapıyor hem de bol bol fotoğraf çekiliyorlar. Ayrıca buradan aldıkları ürünleri kendi ülkelerinde ya da şehirlerinde tüketerek, yöresel lezzetlerimizin ve ürünlerimizin tanıtımına katkı sağlamış oluyorlar. Organik ürünlerimiz hem aile ekonomisine hem de tanıtıma katkı sağlıyor.” dedi.

Perşembe Pazarında manav tezgahı işleten Sevgi Boz da biberleri kendisinin yetiştirdiğini, müşterilerin talebine göre başka üreticilerden de temin ettiğini kaydetti.

Biberlerin Muğla ve çevresinde yetiştirildiğini anlatan Boz, “Toplanan biberleri, kışa hazırlık olarak diziyoruz. Bu tabi ki tüketiciye yönelik bir işlem. Hem üretip hem tüketiyoruz. İsteğe göre toz biber ya da dizi biber olarak alıyor müşterilerimiz. Şimdi lokantalarda meşhur oldu biliyorsunuz ‘atom’ biber olarak bilinen Arnavut biber de rağbet görüyor.” dedi.

“KARGOYLA GÖNDERİYORUM”

Boz, internet sitesi üzerinden Türkiye’nin her yerine biber gönderdiğini dile getirdi.

Sadece Muğlalıların değil diğer illerden de biberlere ilginin yüksek olduğunu belirten Boz, “Kurduğum internet sitesi üzerinden kargo ile Türkiye’nin her yerine biber gönderiyorum. Diğer bölgelerde çok fazla kuru biber yapılmadığı için dikkat çekiyor.” diye konuştu.

TAMAMEN ORGANİK

Boz, biberlerin dikim aşamasından tezgaha geldiği süre boyunca doğal olarak üretildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biberlerimiz tamamen organik olarak üretiliyor. Hasat yapılmasının ardından tezgahtaki yerini alıyor. Müşterilerimizin isteğine göre burada ipe dizip direk güneşe maruz kalmayacak şekilde rüzgar alan gölge bir yere asıyoruz. Perşembe Pazarının çatısında kurutuyoruz.”

MÜŞTERİLER MEMNUN

Perşembe Pazarında alışveriş yapan vatandaşlar, kırmızıbiberi "Doğal ilaç" olarak nitelendirdi. Biberlerin tamamen doğal olduğunu vurgulayan vatandaşlar, “İlk yediğinizde ağzınızda acı hissedersiniz ama ondan sonra hissetmiyorsunuz. Lezzeti ve kıvamı çok güzel." ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAF MERAKLILARININ UĞRAK NOKTASI

Perşembe Pazarına girildiği zaman neredeyse her tezgahın çatısında kurutulmak üzere asılı kırmızı biberler, sadece müşterilerin değil yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Pazar, son yıllarda fotoğraf tutkunları da uğrak mekanı haline geldi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68