Açık ocak kömür işletme süreci sonlandırıldı!

Yatağan ilçesinin merkezindeki 1670 dönüm ruhsatlı alanda açık ocak kömür işletme proje süreci, ÇED Yönetmeliğindeki hüküm gereği sona erdirildi.

Açık ocak kömür işletme süreci sonlandırıldı!

Edinilen bilgiye göre, Yatağan ilçesinin merkezindeki 1670 dönüm ruhsatlı alanda açık ocak kömür işletme projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'ne uygun bulunmasının ardından Çevrimiçi ÇED Süreci Yönetim Sistemi (e-ÇED) sistemi üzerinden ilgili kurumlardan görüş talep edildi. İlgili kurumlar tarafından proje alanının uygun görülmediği bildirildi.

ÇED Yönetmeliğinde yer alan, “Karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır” hükmü gereği, başvuru süreci sonlandırıldı.

Yatağan ilçesinde, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ tarafından ilçe merkezindeki bin 670 dönüm ruhsatlı alanda açık ocak kömür işletme projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğine uygun bulunması üzerine Yatağanlılar projeye tepki göstermiş, konuyla ilgili Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, “Bunun hayata geçmesiyle Yatağan biter. Yatağan’ın giriş kapısı olan bir yerde bir tesisin işletmeye açılması demek Yatağan’ın ölmesi demektir. Yatağan’ın orta yerinde kömür çıkarttırmamak için elimizden geleni yapacağız. Bu yüzden biz Yatağanlılar olarak bunun durdurulmasını istiyoruz” demiş, AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin de, projenin durdurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı bizzat aramış ve projenin Yatağan’ı olumsuz etkileyeceğini bildirmişti.

Daha sonra açıklama yapan Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ. İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Akın ise, “Adı geçen sahada, ekonomik bir kömür kaynağı olmadığından, ruhsat içerisinde kesinlikle açık işletme faaliyetinde bulunulmayacaktır” demişti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68