ACİL ALLAH'A EMANET

Yatağan Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde uzman hekimler nöbet tutmaya başlayınca başta tedavi için gelen hastalar olmak üzere hekimler ve tüm hastanede her şey bir birine girdi. Gözüne çöp batana, Kadın Doğum Uzmanı, hamile bayana Ortopedi Uzmanı, yüksek ateşli çocuk hastalara Göz Doktoru bakıyor.

ACİL ALLAH'A EMANET
 Acil servise muayene olmak için gelen hastalar karşılarında Ortopedi Uzmanı, Göz Doktoru ve Kadın Doğum Uzmanı gibi branşlardaki farklı uzman hekimleri görünce şaşkınlıkları gizleyemediklerini belirterek durumdan şikâyetçi oldular. Acil serviste görevli hekimlerin pratisyen olmasına karşın acile gelen hastalara daha isabetli teşhisler koyup tedavi edebildiklerini belirten bazı hasta ve hasta yakınları, “yüksek ateşle getirdiğimiz çocuğumuza göz doktoru veya göğüs hastalıkları uzmanı gibi alakâsız bir branşlardaki hekimler bakmak durumunda kalıyor. Bu hekimlerimizde muhakkak ki doktor, kendi uzmanlık dallarında kendilerini geliştirmiş kimseler. Hamile bir bayanın ortopedi uzmanı tarafından muayene edilip teşhis konulabilmesi ne kadar mümkün. İcapçı olarak kadın doğum uzmanı çağırılmak istense bir gün önceden nöbetçi olan bu hekime ulaşmak mümkün olmuyor” diyerek dert yandılar.

Kavaklıdere’de 6, Yatağan’da 3 Pratisyen

Öte yandan Kavaklıdere İlçe Hastanesi Acil Servisi’nde 6 pratisyen hekimin görev yaptığı ancak hergün 150-200 hastaya müdahale edilen Yatağan Devlet hastanesinde sadece 3 pratisyen hekimin görev yaptığı öğrenildi. Evde Sağlık Hizmetlerinde görevli bir hekimin sürekli olarak gündüz nöbetlerine bakmasıyla 4 hekime ulaşan sayının yetersiz olması nedeniyle acil serviste görevli hekimlerin yıllık izinlerini dahi kullanamadıkları öne sürüldü.

Sıkıntı Muğla genelinde

Acil servislerde yaşanan pratisyen hekim sıkıntısının Muğla il genelinde yaşandığı ve bu nedenle birçok ilçedeki devlet hastanelerinin acil servislerinde zaman zaman uzman hekimlerin nöbet tutmaya başladıkları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 21:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER