ACILI DAYI'DAN YETKİLİLERE MEKTUP

ACILI DAYI'DAN YETKİLİLERE MEKTUP

ACILI DAYI'DAN YETKİLİLERE MEKTUP

Bozarmut Beldesi'nde yolun karşısına geçmek isterken bir kam-yonun çarpması sonucu kurtarılamayarak vefat eden Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki genç kız Eda Yassıalan'ın dayısı İsmail Yassıalan, yetkililere hüzünlü bir mektup yazdı.

Yolun tuzak olduğunu, hiçbir yerde alt ve üst geçit olmadığını, her gün ağladıklarını uyku uyumadıklarını dile getirerek, Eda'nın kaza geçirdiği yolu gösteren dertli dayının yazdığı mektup aşağıda yer almaktadır:

“BÖLÜNMÜÅž ÖLÜM TUZAÄžI;

Mevcut yolları biraz daha genişletip bölerek, 'duble yol yaptık' diye övünen zihniyet, 30.07.2011 Cumartesi günü saat 19.08'de ölümlü bir trafik kazasına sebep oldu. Daha hayatının baharında, 20 yaşında üniversite öğrencisi bir genç kızımız ellerimizden kaydı gitti. Ailesi, sevenleri, akrabaları, arkadaşları yandılar, yıkıldılar. 'Efendim takdir-i ilahidir...' Anladık, takdir-i ilahi de, sen ilahi takdir oluncaya kadar, alacağın tedbirleri aldın mı? 2010 Mayıs ayında bölünmüş yol çalışmasını, kış aylarında kenarlarına kaldırım da yaparak, güya tamamladın ve açtın. Peki şimdi soralım bakalım; 'Ey Karayolları, ey taşeron şirket, ey Belediye:

-Bu yapılan Karayolu Bozarmut yerleşim alanından geçmiyor mu ?

-Meskun mahalden geçen 5 km'lik bölümde kaç döner kavşak, kaç trafik lambası, kaç yaya geçidi, kaç alt geçit, kaç üst geçit yaptınız ?

-Aynı yolda 2 km'lik kısımda kaldırım yapmadınız, araçlar için emniyet şeridi bırakmadınız. Evlere giriş çıkış vermediniz. Yolcu indirme bindirme için 1.5 km'lik kaldırımlı alanda sadece 1 durak bıraktınız. Arızalanan, yavaş seyretmek zorunda kalan araçların durumlarını niye hesaba katmadınız ?

- 5km'lik köy içi bölünmüş tuzakta, kaç yerde hız sınırını gösteren levha var? Meskun mahalde 50km/saat olması gereken hız sınırını, bu bölünmüş tuzağı yaparak, niye 110km/saate çıkardınız.

Sadece bir trafik ışığı, bir alt geçidin olduğu güzergahta, yayaların yolu nasıl kullanacağını hiç düşünmediniz mi ? Amaç İstanbul'dan, İzmir'den çıkan transit araçları, bir an önce tatil beldelerine ulaştırmaksa, otobana benzer tuzağınızı neden Beldemiz dışından geçirmediniz? Ayrıca, Beldemize yönetici olarak seçtiklerimizin de bu konuların neresinde olduklarını merak ediyoruz?

Yolda alınacak önlemler:

- Köyün merkezine ışıklı döner kavşak

- 5 km'lik köy içi bölümüne, belirli aralıklarla 4 yere trafik ışıkları ve yaya geçitleri

- Kaldırımların sökülmesi, emniyet şeridi konulması

- Kaldırımların emniyet şeridinden sonra konulması

- Uygun bir yere üst geçit ve başka bir uygun yere alt geçit yapılması...

Biz Bozarmut Cumhuriyet Mahallesi sakinleri olarak, bu konudaki sorumluları mahkemeye vermeyi düşünüyoruz, saygılarımla...” deniliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68