Acının resmi, suluboya tablo oldu

Muğla’da yaşayan tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek, şehit Jandarma Er Ali Abaz’ın annesinin şehitlikte çekilen fotoğrafından suluboya portresini yaptı. Fotoğraftan çok etkilenen Şimşek, şehit annesi için bir de şiir yazdı.  Portre ve şiir, Çorum’un İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami tarafından ilçede yaşayan şehit annesine ulaştırıldı. Şehit annesi, resmi gözyaşlarıyla teslim aldı.

Acının resmi, suluboya tablo oldu

Muğla eski Vali Yardımcısı Beyazıt Bestami, kaymakam olarak atandığı Çorum’un İskilip ilçesinde şehitliğin temizlik ve bakım işlemlerini yerinde kontrol ettiği sırada, 1983’te Hakkari Çukurca’daki trafik kazasında şehit düşen Jandarma Er Ali Abaz’ın mezarı başında dua eden annesi Fatma Abaz ile karşılaştı. Karşılaşma sırasında yanında bulunan komutana annenin baktığı anda çekilen fotoğrafı çok beğenen Bestami, portresinin yapılarak şehit annesine hediye edilmesi için harekete geçti. Fotoğrafı, Muğla’da yaşayan tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek’e gönderdi. Üç günde tamamladığı suluboya portreyi yaparken çok duygulanan Şimşek, bu sırada bir de şiir yazdı. İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami, şehit yakınları ve gaziler için düzenlediği yemekte portreyi şehit annesine, şiiri de şehit oğluna hediye etti.

Muğla’da yaşayan tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek, yaptığı açıklamada, şehit Ali Albaz için yazdığı şiir ve yaptığı portrenin, şehit annesine ulaştığını söyledi.

Resmi yaparken çok duygulandığını belirten Şimşek, “Çorum İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami, jandarma ile birlikte bakımı yapılan şehitlikleri geziyormuş. Şehitlikte dua eden bir anne ile karşılaşmış ve sohbet ederken şehit hakkında bilgi almış. Tabi ki bu esnada fotoğraflar çekiliyor. Kaymakam bey, annenin komutanla olan fotoğrafını çok beğenmiş ve resminin yapılması için bir öğretmenden ricada bulunmuş. Daha sonra beni aradılar. Ben de ‘seve seve yaparım’ dedim.” diye konuştu.

Resmi, şiirle taçlandırdı

Şimşek, komutan ile annenin bakışmasının çok duygusal bir an olduğunu, oğlu çok önceden şehit olmuş olmasına rağmen o anda komutanın yüzüne bakarken evladına bakar gibi baktığını dile getirdi.

Suluboya resmi üç günde tamamladığı anlatan Şimşek, “Ben de üç gün içinde remi olgunlaştırdım ve İskilip’e gönderdim. Resmi yaparken ben de çok etkilendim. Bir de şiir yazdım. Şiir, resmi yaparken kendiliğinden doğdu. Kaymakam bey şehit yakınları ve gazilere verdiği bir yemekte, şiiri şehit oğluna, resmi de şehit annesine teslim etti. Annenin böyle bir hediye alacağından haberi yoktu. Gözyaşlarıyla teslim almış” dedi.

Acının, özlemin ve hasretin resmi

Şimşek, Muğla’dan, Çorum’da yaşayan hiç tanımadığı bir şehit annesinin yüreğine dokunduğu için çok mutlu olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Şehitlik makamı en yüksek makam. Şehit yakınları ise bizlere emanet. Benim de kendimce yapabileceğim şey remini yapıp şiir yazmak oldu. Annenin şehitlikte komutana bakışı, sanki o komutanın yüzünde evladını görür gibiydi. Bu bir acının sevgiye, özleme, hasrete dönüşmesiydi. Ben de resmi yaparken tamamen o acının, özlemin, hasretin resmini yapmış oldum.”  

Hasan Şimşek’in şehit annesi için yazılan şiir:

Kapıma komutan gelmiş

Elinde bayrak

Yürekte hüzün

Havada yas

Ben anayım

Vatan anavatan

Ah benim kınalı kuzum

Yok bizde acze düşmek

Artık bütün Mehmetçikler evladımdır

Anavatan sağ olsun

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER