ADAYLIK AÇIKLAMASI BUGÜN

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Ali Akalp bugün saat 12.00’da CHP ilçe binası önünde düzenleyeceği adaylık açıklaması ile aday adaylığını ve projelerini Yatağanlılar ile paylaşacak.

ADAYLIK AÇIKLAMASI BUGÜN
 29 Temmuz 2013 Pazartesi günü CHP’den Yatağan İlçe Başkanlığı’na giderek adaylık başvurusunu yapan Ali Akalp bugün saat 12.00’da parti binası önünde düzenleyeceği açıklama ile aday adaylığını ve projelerini Yatağanlılar ile paylaşacak.  Yatağan Avcılar-Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği ve Yatağan Sanat Kültür Derneği Başkanlığını da sürdüren CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Ali Akalp; “Bugün saat 12.00’da CHP ilçe binası önünde düzenleyeceğimiz aday adaylığı ve projelerimi açıklayacağım etkinliğimize tüm halkımız davetlidir” dedi.

Ali Akalp Kimdir?

05/08/1954 tarihinde Muğla'nın Yatağan İlçesinin Bozüyük Köyünde doğdu. Burdur Sağlık Kolejinde okuyup 1974 - 1975 döneminde Sağlık Memurluğu (Toplum Sağlığı) bölümünden mezun oldu. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Verem Savaş Genel Müdürlüğü’nde, BCG Kampanyalarında gezici Sağlık Memuru olarak Türkiye'nin her yerinde görev yaptı. Ankara TÜS-DER'de yöneticilik yaptı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’ne devam etti. İş yoğunluğundan eğitime ara vermek zorunda kaldı. 12 Eylül’den sonra, 04.09.1981 tarihinde memuriyetten istifa ederek, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğü’ne bağlı Yatağan İşletme Müdürlüğü’nde işçi statüsünde (Sağlık Memuru) olarak işe başladı.

1983 yılında HALKÇI PARTİ ve SODEP'in birleşmesiyle Yatağan İlçesi’nde kurulan SHP' de, Kurucu İlçe Sekreteri olarak çalıştı. O günlerin zor  şartlarında 1000 civarında üyenin kazandırılmasında gece gündüz emek verdi.

Muğla'da İnsan Hakları Derneği’nin kuruluşunda katkısı oldu ve hala üyesidir. Yatağan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin örgütlenmesinde katkısı oldu ve derneğin 1. sıradaki üyesidir. 

1984 yılında Yatağan'da Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi’ni kurarak yaklaşık 10 yıl Başkanlığını yapmıştır.

Maden İşçileri Sendikası Başkanlığı yaptığı dönemde, Yatağan İlçesinde Sendika Hizmet Binasının arsasını satın alarak, projesini Muğla Mimarlar Odası Başkanı  Oktay EKİNCİ'nin  hazırladığı 3 katlı hizmet binasını işçilere kazandırmıştır. S.S.Çağdaş Maden Kent Konut Yapı Kooperatifi’ni kurarak, maden işçilerini, Milas İlçesinde ve Muğla il Merkezinde  konut sahibi yapmıştır. Bu görev 13 yıl sürmüştür. Türkiye Maden-İş Sendikası ve Türk-İş Konfederasyonu  Genel Kurullarında birçok kez üst kurul delegesi olarak yer almıştır.

SHP ve CHP'de iki defa ilçe Başkanlığına aday olmuştur. İl ve İlçe kongrelerinde defalarca ön seçim ve kongre delegeliği yapmıştır.

2001 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğü’nden kendi isteğiyle emekli olmuştur.

2002 tarihinden itibaren, Yatağan Sanat ve Kültür Derneği'nin Başkanlığını halen devam ettirmektedir.  100 civarında da derneğe kayıtlı üye bulunmaktadır. Amatörce bağlama çalmaktadır.

2006 yılından beri Yatağan Avcılar-Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği'nin Başkanlığını yapmaktadır. Yatağan İlçe Merkezi, 5 Belde ve 39 Köyünde 500 civarında derneğe kayıtlı üyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda fahri av müfettişidir. İyi bir çevreci ve doğa koruyucusudur. Tabiat aşığıdır.

Halen iki dönemdir Yatağan Belediyesi Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesidir. Kurulan komisyonlardan Sağlık Komisyonunun Başkanı, çevre, hayvancılık, insan hakları ve sosyal yardım komisyonunun üyesidir.,

CHP Yatağan İlçesi  EMEK BÜROSU’NDA iki dönemdir özveriyle görev yapmaktadır. Halen önseçim delegesidir.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP'den Yatağan İlçesi Belediye Başkanı Aday Adayıdır. Tennur AKALP ile evli ve iki çocuk sahibidir. Büyük oğlu Özgür AKALP Yatağan Anadolu Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda Avrupa Birliği Projeleri Uzmanıdır. Küçük oğlu Barış AKALP İstanbul'da Turizm sektöründe çalışmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56