ADD, Başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu

Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’yi ziyareti sırasında Atatürk Havalimanı’na çekilen Kürdistan bayrağına tepki göstererek, Başbakan Binali Yıldırım hakkında Yatağan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

ADD, Başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu
 Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Yatağan Şube Başkanı Turgay Mutlu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’yi ziyareti sırasında Atatürk Havalimanı’na çekilen Kürdistan bayrağına tepki gösterdi. Barzani’nin temsil ettiği bölgenin hiçbir ülke tarafından tanınmadığını ileri süren Mutlu, Barzani’nin devlet başkanı statüsünde karşılanmasının ise Türk Ceza Kanunu’nun birçok hükmünü ihlal ettiğini savundu.

Mutlu, Yatağan Cumhuriyet Savcılığına giderek Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği yetkilileri ile Atatürk Havalimanı karşılama ekibi hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliyeden çıktıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Mutlu, “Bağımsız bir devlet olmayan, üniter bir devlet olan Irak’ın sadece bir bölgesini temsil ettiği iddiasında olan Mesut Barzani, İstanbul Atatürk Havaalanına geldiğinde, Türk bayrağının yanına, sözde Kürdistan’ı temsil ettiği iddia edilen bir bölgenin bayrağı asılmıştır. Yine havaalanındaki devlet konut evinde de şanlı bayrağımızın yanına bu bölge bayrağı tekrar konulmuştur” dedi.

Barzani’nin, uluslararası diplomatik kurallar, uluslararası antlaşmalar ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve kanunlarına rağmen, bir devlet başkanı gibi cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyinde ağırlandığını ileri süren Mutlu, şunları söyledi:

“Bu tablo ne yazık ki, bir bölgeyi devletleştirmeye çalışmanın açık ifadesidir. Bu tablo, Irak’ın devlet bütünlüğünü yok sayan bir anlayışın ifadesidir. Bu tablo, üniter bir devlet olan Suriye’nin PYD/PKK gibi terör örgütlerince işgal edilerek ‘kanton’ adını verdikleri bölgelerin de devletleştirilmesinin önünü açacak hazin bir çöküşün göstergesidir. Bu tablo, Türk ulusunun etnik açıdan parçalanarak, Ortadoğu’da Türkiye, Irak, Suriye ve İran’dan alınacak parçalarla kurulacak Büyük Ortadoğu Projesi(BOP) hizmetkârı devletin görüntüsüdür. Bu tablo, apar topar ‘Başbakanlık’ adı altında yaratılacak denetimsiz ve kontrolsüz bir güç vasıtasıyla Türkiye’nin eyaletlere, federasyonlara bölünmesinin hukuki altyapısının gerekçesidir. Bu tablo, Birleşmiş Milletler İkiz Sözleşmesinin neden imzalandığının, Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki çekincelerimizin fiilen neden teker teker geri çekildiğinin, Oslo’ları, Habur’ları, Dolmabahçe mutabakatını açıklamaktadır. Bu tabloda görünen imzaların ötesinde, Sevr ve BOP imzası bulunmaktadır.”

Mutlu, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ne yapmaya çalıştığına anlam veremediklerini vurgulayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Atatürk sayesinde uluslararası alanda saygın bir yer edinen Türkiye Cumhuriyeti, 15 yıllık AK Parti hükümeti döneminde, Türkiye’yi bölmeyi amaç edinen PKK, PYD gibi terör örgütlerine açık destek veren bir bölge temsilcisini muhatap alacak duruma düşürülmüş ve BOP’un inşasına, ülkenin bölünmesine destek verir hale getirilmiştir. Türkiye’nin devlet olarak tanımadığı, muhatap almadığı, devlet statüsünde olmayan, hatta Türkiye’yi bölmek için silahlı mücadele ederek binlerce asker ve sivil vatandaşımızı şehit eden terör örgütlerine destek veren, üniter devlet olan Irak’taki bir bölgenin bayrağının, Türkiye bayrağı ile eşit muamele görmesi, göndere çekilmesi ve yine bu bölgenin temsilcisinin devlet başkanı statüsünde ağırlanması Türk Ceza Kanunu’nun birçok hükmünü ihlal etmiştir. Bu sonuçlar nedeniyle Başbakan ve ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95