ADD Muğla Şubeleri Toplantısı Yatağan’da Yapıldı

ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Muğla Şubeleri Eşgüdüm Toplantısı 16 Haziran Pazar günü Yatağan Şubesi’nin ev sahipliğinde TKİ-GELİ (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) Sosyal Tesislerinde yapıldı.

ADD Muğla Şubeleri Toplantısı Yatağan’da Yapıldı
 Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şubeleri Eşgüdüm Toplantısı geçtiğimiz Pazar günü saat 10:00’da ADD Yatağan Şubesi ev sahipliğinde GELİ Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. 
Toplantı, 43 yıl önceki 15-16 Haziran direnişi ile sürmekte olan Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında yaşamını yitirenler, devrim şehitleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yapılan saygı duruşuyla başlayarak, belirlenen gündem maddeleri üzerindeki görüşmelerle devam etti, toplantıya ADD GYK üyesi ve Bölge Sorumlusu Lütfü Kırayoğlu da katıldı.
Toplantıda, özellikle yaşanmakta olan direniş ve bu direnişe siyasal iktidarın müdahalesi irdelenirken,  belirlenen konular üzerinde fikir birliği sağlanarak kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı ve yayınlanan sonuç bildirgesinde; “AKP’nin 10 yılı aşkın süren iktidarı sırasında, Cumhuriyet kazanımlarına, Atatürk devrimlerine ve hukuka yapılan saldırılar yanında, halkın yaşam biçimine, iş güvenliğine, sendika ve örgütlenme özgürlüğüne, sağlık ve güvenlikten yararlanma hakkına, laik eğitim sistemine, kamu girişimciliğine yapılan saldırılar son noktaya ulaşmıştır.
İstanbul Taksim’de halkın yaşam alanına yapılan tehdit sonrası başlayan uyanış ülke çapında genel bir direnişe ve giderek dirilişe yol açmıştır.
Yaşanmakta olan direniş iktidarın küçümsediği gibi 3-5 ağacın kesilmesi ile ilgili değil, diktatörlüğün sona erdirilmesi için kendiliğinden başlamış bir büyük silkiniştir.
Direniş, hiç kimsenin tek başına önderlik edemeyeceği kadar geniş çaplı olduğu gibi, her yaştan, her kuşaktan, her siyasi akımdan yurttaşın katılımı ile sürmekte, kardeşçe dayanışma özveri ile bu güne değin yaratılmamış bir hoşgörü ortamında farklı gurupların birliği ile gelişerek ilerlemektedir.
Türk Bayrağı, Atatürk posterleri ve ulusalcı sloganlar halkı birleştirmekte 10 yıldır verilen mücadele ile yapılan bilinçlendirme çabalarının boşa gitmediği görülmektedir.
ADD bütün üyeleri ve şubeleri ile halkımızla iç içe, omuz omuzadır. Hiç kimseden önde ya da geride değil, aynı hizadadır. Rol kapma peşinde değildir.
ADD iktidarın ve güvenlik güçlerinin yasa dışı emirlerle uyguladığı şiddete karşıdır ve bu şiddetten zarar gören halkımızın hukuk mücadelesini destekler.
Eşi görülmedik halk hareketi umutsuzluğa kapılan işsiz üniversite mezunlarını, üniversite kapısında oyalanan milyonlarca öğrenciyi, sendikasızlaştırılan işçileri, enerjisi stadyumlarda söndürülmek istenen sporseverleri, sanat alanlarına müdahale edilen sanatçıları, anneleri, babaları kapsayarak yürümektedir.
Büyük direniş, özelleştirmelere karşı direnen Yatağan’ın, Yeniköy’ün, Kemerköy’ün enerji işçilerinin, maden işçilerinin mücadelesinin de parçasıdır.
Milas halkının iradesine rağmen Karacahisar köyünde yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele eden köylülerin direnişinin de parçasıdır.
Köyceğiz Yuvarlakçay havzasında HES yapımı adı altında sürdürülen su ve gelecek yağmasına karşı köylülerin yürüttüğü mücadelenin de devamıdır.
Ürünü değer bulmayan, ithal tarım ürünlerine karşı korumasız tarım üreticilerinin, “ananı al da git” denilen narenciye üreticilerinin öfkesinin de parçasıdır. 
Altın arama adı altında yağ-malanan Kazdağları’nda yürütülen mücadelenin de parçasıdır.
Yağmalanan limanların, yer altı ve yer üstü kaynaklarının, kapatılan fabrikaların, yabancıların eline geçen bankaların haberleşme sisteminin hesabının sorulmasıdır.
Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya kırdırma politikası ve ABD hesabına Suriye halkına saldırı politikalarına “dur” deme kavgasının parçasıdır.
Reyhanlı’da haince katledilen Reyhanlı halkı adına bir hesap sormadır. Ülke bütünlüğü adına şehit edilenlerin davasının  peşindedir.
BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) çerçevesinde ülkemizi bölmek isteyen “açılım” politikaları ile bölünmenin alt yapısını hazırlayacak anayasa girişime “dur” demenin başka bir yöntemidir.
Büyük direnişe karşı girişilen şiddet halkı durdurmayacaktır. Bu bir başlangıçtır.
Hiçbir diktatörlük sonsuza dek varlığını sürdürememiştir.
Direniş diriliş olmuş, yakın bir gelecekteki kurtuluşun habercisi olmuştur.
Sonuçta kazanan halk hareketi, Cumhuriyet  ve Atatürk Devrimi olacaktır” ifadeleri dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER