18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

ADD: “Şeker fabrikaları cumhuriyetin kaleleridir”

Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi, özelleştirilmesi gündemde olan şeker fabrikalarıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, “Şeker fabrikaları cumhuriyetin kaleleridir” dedi.

23 Mart 2018 Cuma 08:53
Bu haber 635 kez okundu
ADD: “Şeker fabrikaları cumhuriyetin kaleleridir”

Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şube Başkanı Turgay Mutlu, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin gündeme gelmesine tepki gösterdi.

Mutlu, hükümetin 3-18 Nisan tarihlerinde yapılacak 3 grup ihaleyle 14 şeker fabrikasını özelleştirerek, genetiği değiştirilmiş organizmalı tatlandırıcı üreten şirketlerin önünü açtığını iddia etti.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için Türkiye’nin direneceğini ileri süren Mutlu, “Şeker fabrikaları Türkiye Cumhuriyeti’nin yol göstericisi Altı Ok'un devletçilik ilkesinin en güzel ve ilk hayata geçirilen adımlarından biridir. 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresi’nde görüşülüp karara bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve hedefi doğrultusunda, bir yanda özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir” dedi.

Mutlu, şeker fabrikalarının ülke ekonomisine katkısına değinerek, “Uşak'ta Nuri Şeker öncülüğünde başlatılan şeker fabrikası ile Alpullu'da devletin başlattığı şeker fabrikaları yaklaşık aynı zamanda bitirilmişi ülkenin en acil gereksinimlerinden biri karşılanırken şeker pancarı tarımında da ilk planlı adımlar atılmıştır. Şeker fabrikaları, tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Pancar bitkisinin özellikleri nedeni ile yüksek rakımlı yerlerde de yetiştirilmeye başlanmış, bu yolla kırsal kesimden kentlere, Doğu'dan Batıya göç engellenmiştir. Zaman içinde dışardan şeker alan ülke, yerini dışarıya şeker satan ülke haline gelmiştir” diye konuştu.

Şeker fabrikalarının kurulu olduğu kentlerde sosyal ve kültürel hayatın gelişmesine katkılar sağladığını vurgulayan Mutlu’nun açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye 12 Eylül darbesi sonrasında Cumhuriyet kazanımlarına karşı ağır bir saldırı ile karşılaşmış, siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanındaki saldırılar ekonomik kazanımlara saldırıya da dönüşmüş ve özelleştirme politikaları tek taraflı propaganda ile benimsetilmeye çalışılmıştır. ‘Liberalleşme-küreselleşme’ diye yutturulan bu politikaların hedefinde gıda sektörü başta olmak üzere üreticiler, ‘milletin efendisi’ köylü yer almıştır. Batı ülkelerinde devlet desteklemesi ile üretimini artıran tarım sektörü, artan stoklarını tüketmek için yollar ararken çözümü az gelişmiş ülkelerin tarım ve tarımsal sanayini çökertmede bulmuş, bu nedenle tarıma ve hayvancılığa desteğin kaldırılmasının propagandası yoğunlaştırılmıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan "kararlı" ve hain mücadelesi vardır. Emperyalizme verilen sözler yerine getirilmektedir. Şimdi özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM'lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır. Ülkede yıkıma uğrayan şeker sektörünün yerini ise GDO'lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir. Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının aileleri ile pancar üreticisi ile tüketicisiyle, siyasal partisiyle, demokratik kitle örgütüyle direnecek ve Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV