ADD’den “Adalet ve Demokrasi Haftası” açıklaması

Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile derneğin Kurucu Genel Başkanı Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihlerinin “Adalet ve Demokrasi Haftası” olarak anıldığını bildirdi.

ADD’den “Adalet ve Demokrasi Haftası” açıklaması
Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şube Başkanı Turgay Mutlu, yaptığı açıklamada, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile derneğin Kurucu Genel Başkanı Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihlerinin “Adalet ve Demokrasi Haftası” olarak anıldığını söyledi.

Mutlu, Menemen’deki Kubilay Olayı’nın ardından geçen 87 yıllık süreç içerisinde, devrim karşıtlarının Kurtuluş Savaşı’nda verilen kayıptan daha fazlasını yaşattığını ileri sürerek, “Devrimci aydınlarımız, hiç şüphemiz yok ki bu uğurda bir gün canlarını vermeleri gerekirse duraksamayacaktı. Öyle de oldu. Genç cumhuriyeti bilgileriyle sulayıp büyütmek, fidanlar yetiştirmek isteyenler ne acıdır ki gelecek kuşakları kanlarını dökerek, canlarını vererek yetiştirdiler” dedi.

Cumhuriyet sevdalılarının bugüne kadar çok önemli isimleri de yitirdiğine işaret eden Mutlu, “12 Eylül faşist darbesi ile cumhuriyet devrimi kazanımlarının önemli bir kısmını yitirirken, dönemin devrimci aydınları, gelecek tehlikenin daha büyük olduğunu öngörerek Prof. Dr. Muammer Aksoy önderliğinde Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu. Derneğin kuruluşunun üzerinden 8 ay geçmemişti ki, Muammer Aksoy hain bir saldırı ile katledildi. Bu cinayet ile Türkiye yeniden karanlık suikastlar dönemine girdi. Muammer Aksoy’un katledilmesi ile başlayan bu dönemde Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Turan Dursun, Eşref Bitlis, gibi pek çok aydınımız canlarını verirken, aynı dönemde Sivas ve Başbağlar katliamları gibi kitlesel cinayetler de yaşandı” diye konuştu.

Mutlu, yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Bu listeyi pek çok kaynakta görebilsek de 90’lı yılların karanlık olayları adı altında toplanan pek çok yayında, 1990 yılının ilk ayının son günü olan 31 Ocak’ta öldürülen Muammer Aksoy adına rastlayamıyoruz. Bu cinayetler serisi iki binli yıllarda da sürdü. Sonunda Cumhuriyet rejimine kast etme noktasına kadar geldi. İşte bu cinayetleri topluca lanetlemek ve devrimci aydınları anmak için Uğur Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak ile 31 Ocak arasında kalan 7 günlük sürede Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri düzenleyerek şehitlerimizi saygı ve minnetimizi sunuyoruz. Şüphesiz devrim şehitlerimiz bu bir haftaya sığamayacak kadar çok. 1979 yılında katledilen Abdi İpekçi de, Cavit Orhan Tütengil de, Bedri Karafakioğlu da, Bedrettin Cömert de, Denizler de, Ahmet Taner Kışlalı da, Necip Hablemitoğlu da, Balyoz-Ergenekon kumpas davaları sırasında ölen, onur nedeniyle intihar edenler de devrim şehitlerimizdir. Cumhuriyetin hayatiyetini tazelemek ve kuvvetlendirmek için mutlaka ölmek gerekmiyor. Ancak gerektiğinde canını seve seve verme cesaret ve kararlılığı gerekiyor. Zaten caniler de hedef olarak bu kararlılıktaki kahramanlarımızı seçiyor. Tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Anıları Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma mücadelesinde yaşayacak. Mücadeleleri rehberimiz olacak.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56