ADD’den “Laiklik yeni Anayasada olmamalı” sözüne suç duyurusu

ADD Yatağan Şubesi, “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözleri için TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

ADD’den “Laiklik yeni Anayasada olmamalı” sözüne suç duyurusu
 Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Yatağan Şubesi adına Şube Başkanı Turgay Mutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı İsmail Kahraman hakkında Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Mutlu, “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım. Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı” dediği iddiasıyla TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı TCK 309. Maddesindeki Anayasa ve Anayasal Düzeni İhlale Teşebbüs Suçu, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet, suçlarıyla suç duyurusu yaptı.

Suç duyurusu hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Mutlu, “TBMM Başkanlığı makamında oturan bu kişinin sözleri, laiklik karşıtı, şeriata dayalı din devleti isteyen bir takım kişilere işaret fişeği olmuş, 4’üncü kuvvet olarak bilinen basında rejim değiştirmek isteyen yazarları ve birtakım cemaatleri harekete geçirmiş, ülkeyi kutuplaştırmıştır” dedi.

Mutlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Anayasaya uymak zorunda olan şüpheli, Anayasamızın 24/5. maddesindeki ‘Kimse, devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfus sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz’ hükmünü de alenen ihlal etmiştir. Anayasanın 6’ncı maddesi gereğince Türk milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanabilir, ancak hiçbir kimse veya organ kaynağım Anayasadan almayan bir devlet yetkisini kullanamaz. Dolayısıyla, tarafsız olması gereken TBMM Başkanı makamında görev yapan şüphelinin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin rejiminin niteliklerinden bir olan ‘laiklik’ ilkesinin kaldırılmasına dair talepte dahi bulunabilecek bir yetki ve görevi bulunmamaktadır. Bu nedenlerle şüphelinin ‘Laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiği ve dindar bir anayasa yapılması" talebi, laik Türkiye Cumhuriyeti rejimini yıkmaya yönelik, Anayasa ve Anayasal Düzeni ihlale teşebbüs suçu oluşturmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68