ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YATAĞAN’DA DÜZENLENDİ

2021-2022 adli yıl açılış töreni, Yatağan Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi.

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YATAĞAN’DA DÜZENLENDİ

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Yatağan Baro Temsilcisi Avukat Bilal Yavuz Özsan, burada yaptığı konuşmada, yeni adli yılın Türkiye'ye ve yargı camiasına hayırlı olmasını temenni etti. Özsan yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

Değerli Meslektaşlarım, değerli basın mensupları,

Bugün yeni bir adli yıla başlarken, silah arkadaşları ile birlikte bu ülkeyi bize vatan yapan atamızın manevi huzurunda, ona ve silah arkadaşlarına minnetlerimizin bir ifadesi, kurduğu Cumhuriyet ve ilkelerine olan bağlılığımızın bir göstergesi olarak, burada, bu meydanda toplanmış bulunuyoruz.

Bugün zor ve çok çalışmamızı zorunlu kılan yeni bir adli yıla giriyoruz.

Bugünlerde Toplumda adalete olan güvenin %20 seviyelerine kadar düştüğünü görmekteyiz.  

2 yıl önce Yargının tüm sorunlarını çözeceği şeklinde lanse edilen yargı reformu strateji belgesi ve bu doğrultuda getirilen bir dizi yargı paketi ile yaraya derman olunmadığı, yargının sorunlarının çözülmediği ve hatta çözüm olarak sunulan bazı düzenlemelerin ise çözümsüzlüğe neden olduğu da hepimizin bildiği bir gerçektir.

Adalet, her yıl yayımlanan strateji belgeleri  ile, insan hakları eylem planı duyurularıyla gerçekleşecek bir kavram olmayıp, somut, insana dokunan ve onun adalet duygusunu karşılayan uygulamalar ve buna giden yolların açılmasıyla sağlanacaktır.

Dünya, adalet arayışında güçlü bir savunmayı, yargılamanın ve adaletin vazgeçilmezi olarak görmekte ve güçlü bir savunma için avukatlara olanaklar yaratmaktayken, ülkemizde avukatlara getirilen yeni yeni sınırlamalar, adaletin güçlendirilmesinin istenmediği anlamını taşımaktadır. Dava açmak için zorunlu olduğu halde avukatlara karşı taraf bilgilerinin verilmediği, tapu bilgilerinin kıskanıldığı, dosya incelemelerinin keyfi kısıtlandığı bir ülkede, savunmanın gücünden ve bu gücün yaratacağı gerçek adaletten hiç kimse bahsedemez.

Eğer adalet gerçekten isteniyor ise çözümü, söylemle değil eylemle, soyut değil somut adımlarla mümkündür.

Konuşmamı bitirirken her yıl olduğu gibi bu yılda yeni adliye binası isteğimize değinmeden geçmeyeceğim. Yeni adliye binasında geçmişe nazaran somut gelişmelerin olduğunu bilmekteyiz. Yeni adli yılda bu somut gelişmelerin artık bir nihayete ermesini ve adliye binasının yapımına başlanmasını temenni ediyoruz.

Son olarak ağustos ayında ilimizde ve ilçemizde meydana gelen ve içimizi yakan yangınlarda ilk andan itibaren “nasıl yardımcı olabiliriz” düsturu ile hareket ederek sahada aktif rol alan, sahada çalışan görevli ve gönüllülerin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf ederek ayni ve maddi desteğini esirgemeyen siz değerli meslektaşlarımıza ve mensubu olduğumuz Muğla Barosu yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.

Yeni yargı yılının, sorunlarımızın giderildiği, adaletin her ihtiyaç sahibine tam ve eksiksiz dağıtıldığı, devletin temeli olan adaletin ve adalete güven duygularının güçlendirildiği bir yıl olması dileklerimle, yeni adli yılımızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum

Elif Ertan

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68