Adli yıl, törenle açıldı

Adli tatilin sona ermesi dolayısıyla Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği tarafından tören düzenledi.

Adli yıl, törenle açıldı

Adli yılın başlaması nedeniyle, Yatağan ilçesindeki Atatürk anıtında tören düzenlendi.

Burada, baro ilçe temsilciliğinin çelengi, Atatürk anıtına sunuldu, saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Muğla Barosu Yatağan Temsilcilisi Av. Bilal Özsan günün önem ve anlamı konusunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Yeni adli yıla, pandemi iklimi içerisinde merhaba diyoruz. Sağlık yoksa gerisinin ne denli önemsiz olduğunu bu kez yaşatarak öğretiyor hayat bize. O yüzden yeni yargı yılında da bundan sonraki her yargı yılında da birincil önceliğimiz sağlıklı olmak, sağlıklı kalmak olmak zorunda.

Bizler için sağlık gibi yokluğunda ya da tehdit altında olduğunda kıymetini daha iyi bildiğimiz, gerçek değerini anladığımız diğer bir kavram ise Adalet.

Çok değil, bir yıl önce – sizlerle birlikte burada– yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına, adalete duyulan güvenin sarsılmasına, avukatlık mesleğinin yargı içerisindeki etkinliğini azaltan ve avukatlığı itibarsızlaştırma amaçlarına yönelik kaygılarımızdan bahsetmiş ve bundan vazgeçilmesi temennisi ile adli yıla başlamıştık.

Ancak ne yazık ki - geçtiğimiz adli yılda ihtiyaçlara karşılık vermesi - sorunlara çözüm olması bir yana daha büyük sorunlara gebe olan ve mesleki birliğimize - beraberliğimize kasteden, siyasetten emir ve talimat alan barolar yaratacak çoklu baro yasasını, kanunsuz emirlerle yollarından alıkonan önlerine barikatlar konan baro başkanlarımızı, haklı taleplerini dile getirmek isteyen meslektaşlarımıza uygulanan kolluk şiddetini, barolara ve meslektaşlarının karşısında olabilen bir birlik başkanını, adil yargılanma hakkı için direnen meslektaşlarımızı, kadın cinayetlerini - İstanbul sözleşmesinin yönelik akla ve hayale aykırı saldırıları, adaletin yargıda değil twitter mahkemelerinde sağlandığını ve daha da sayabileceğimiz niceleri gibi hukuk devleti için utanç sayılacak anlara şahit olduk.

Tüm bu yaşananlar demokratik bir hukuk devleti için kaygı vericidir.

Ancak bizler avukatız. hukuka ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızı daima dik tutacağız. mesleğimize ve mesleğimizin birlik ve beraberliğine kasteden her teşebbüse karşı bir olacak, demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Kimden ve nereden gelirse gelsin tüm hukuksuzlukların tam karşısında duracak -  hakkı savunacağız - hukuksuzlukları ortaya çıkaracağız. çünkü bizim mesleğimiz tam da budur.  daha önce de yaptık ve yine yapacağız.

Bu bilinçle, yeni adli yılın tüm hukukçular için öncelikle sağlıklı ve özellikle adil geçmesi temennisi ile hak ve adalet mücadelemizde başarılar diliyor, saygılar sunuyorum."

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68