Adli yıl, Yatağan’da törenle açıldı

Adli tatilin sona ermesi dolayısıyla Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği tarafından tören düzenlendi.

Adli yıl, Yatağan’da törenle açıldı

Adli yılın açılması nedeniyle Yatağan ilçesindeki Atatürk anıtında tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, anıta çelenk sunuldu.

Törene, Baro İlçe Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan ve ilçedeki avukatlar katıldı.

Burada konuşan İlçe Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, yeni adli yıla, kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsız ve tarafsızlığı tartışmaları içerisinde başladıklarını söyledi.

Bu durumun kaygı verici olduğunu vurgulayan Özsan, “Nitekim yargıçların bağımsız ve tarafsız olmalarının yanında bağımsız ve tarafsız görünmeleri gerektiğinin altını çizmemiz gerekmektedir. Bu doğrultuda mensubu olduğumuz baromuzun Yargıtay adli yıl açılış törenine katılmaması tarihe not düşmek adına yerinde bir tutum olmuştur” dedi.

Özsan, yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyerek, “Tüm bu yaşananalar karşısında yargı reformu ile yargının tüm sorunlarını adeta sihirli bir değnek edasıyla çözüleceğini beklemek de boşunadır. Esas yargı reformundan beklentimiz – üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğü, hakim ve savcıların liyakat esaslı seçilmesi, avukatlık mesleğinin yargı içerisindeki etkinliğini azaltan ve avukatlığı itibarsızlaştırma amaçlarından vazgeçilmesidir” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68