ADM Elektrik Dağıtım’dan Muğla’da 2017 yatırımları toplantısı

Kesintisiz ve kaliteli enerji için yatırımlarına devam eden ADM Elektrik Dağıtım, yerel yönetimlere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenleyerek iş birliği ve koordinasyonun artırılmasını hedefliyor. Denizli’nin ardından Muğla’da gerçekleşen toplantıda, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Menteşe Belediyesi yetkililerine 2017 yatırım planları ve proje süreçleri hakkında bilgi verildi.

ADM Elektrik Dağıtım’dan Muğla’da 2017 yatırımları toplantısı
 Yatırımlarda ve proje çalışmalarında kamu yararına önem veren ADM Elektrik Dağıtım, paydaşları ile toplantılar gerçekleştirerek, mevcut ve yeni çalışmaların iş birliği içinde yürütülmesini hedefliyor. Bu kapsamdaki ilk toplantıyı Denizli’de gerçekleştiren ADM Elektrik Dağıtım, bu kez de Muğla’da 2017 yatırım planları ve proje süreçlerini, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Menteşe Belediyesi yetkililerine aktardı. ADM Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Üyesi Ahmet Bayramoğlu ve ADM’nin yatırım grubu yöneticilerinin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hida Kılıç başta olmak üzere Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi’nin Fen İşleri ve yatırımlarla ilgili diğer birimlerinin yetkilileri katıldı.  ADM Elektrik Dağıtım’ın 2017 yatırımlarıyla ilgili sunumun ardından, hizmet bölgesindeki teknik alt yapı ve teknolojik yatırımlar hakkında bilgi verildi.

“Dağıtım lisansına sahip ilk özel şirketiz”

ADM Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Üyesi Ahmet Bayramoğlu, “2008 yılında Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan elektrik dağıtım bölgesinin işletme hakkını devrini aldık ve ülkemizin dağıtım lisansına sahip ilk özel şirketi olarak faaliyetlerimize başladık” dedi.

Perakende ve dağıtım şirketleri ayrı yapılandı

Şirketin yasal ayrışma sürecine değinen Bayramoğlu, Kanun gereği, elektrik dağıtım faaliyetleri ile elektrik perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırıldığına dikkat çekti. Bayramoğlu, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararına istinaden, geçen yıldan itibaren elektrik dağıtım ve altyapı faaliyetleri yürüten şirketimizin unvanı ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak değiştirildi. ADM Elektrik Dağıtım, var olan ve yeni yapılan elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi teknik alt yapı faaliyetlerini yürütüyorken, Aydem Elektrik Perakende Satış Şirketi ise bölgemizde enerjiyi tüketicilerin kullanımına sunan görevli perakende satış şirketidir” dedi.

“ADM, gücünü hizmet ettiği bölgeden alıyor”

Bayramoğlu şöyle devam etti: “ADM Elektrik Dağıtım'ın ve bir parçası olduğumuz Bereket Enerji Grubu'nun merkezinin Denizli olması, bölge insanımız için büyük bir şanstır. Faaliyet gösterdiğimiz bu bölgede hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini yükseltmek için çalışma tempomuzu her gün biraz daha arttırarak yolumuza devam ediyoruz. Bu süreçte bölgemize istihdam yaratmanın gururunu yaşıyor, bölgemizden aldığımız güçle sektörün öncüleri arasında yer alıyoruz.”

“Kamu hizmeti yapıyoruz”

Özelleştirme süreci ile mülkiyeti kamuya ait elektrik dağıtım tesislerinin işletme hakkını devir aldıklarını belirten Bayramoğlu, “Bununla beraber yeni kurulan elektrik dağıtım tesislerinin de mülkiyeti kamuya aittir. Bu yönü dikkate alındığında aslında belediyelerimizin yaptığı kamu hizmetlerine benzer bir fonksiyonumuz var” şeklinde konuştu.

“Koordinasyon ve iş birliğini ön planda tutmalıyız”

“Bölgemizde beraber çalıştığımız kurum ve kuruluşlar ile karşılıklı bilgi paylaşımını önemsiyoruz” diyen Bayramoğlu, şöyle devam etti: “Özellikle yer altı şebeke çalışmalarında sıkça sahada beraber çalışmalar yürüttüğümüz kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon ve iş birliğini daima ön planda tutuyoruz. Şehrin alt yapısını yönetenler olarak kamu yararı, kaynakların etkin ve verimli kullanılması adına bölgemizde iş birliğinin daimi olması niyetindeyiz.”

2017 yılı yatırım bütçesi 200 milyon lira

Geniş bir coğrafyada hizmet verdiklerine dikkat çeken Bayramoğlu, “Bölgemizde yatırım planlamaları için birçok kriterimiz var. Hizmet verdiğimiz 3 ilde tesislerin ekonomik ömürlerini dikkate alarak elektrik dağıtım şebekesinde yaşanan arıza ve sorunlar başta olmak üzere, trafo sayısı, hatların uzunluğu, enerji tüketim düzeyi gibi belli başlı gösterge verileri kıyaslandığında Muğla diğer illerimizin önünde yer almaktadır. Bölgenin kültürel ve ticari hassasiyetlerinin ve ihtiyaçlarının da farkındayız. Yöremizin turizm cenneti olmasını da dikkate alarak yatırım planlarımızı tüketimin en yüksek değerlere çıktığı yaz aylarını dikkate alarak düzenliyoruz. Bu sebeple ADM bölgesinde toplamda 200 milyon TL’yi bulan 2017 yatırım bütçemizin önemli bir kısmının Muğla’da gerçekleştirilmesini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Elektrik dağıtım sistemi son teknolojiyle yönetiliyor

Yatırımların sadece alt yapı ve yenileme çalışmalarıyla sınırlı olmadığına vurgu yapan Bayramoğlu şunları ekledi: “Sektöre öncülük eden pek çok teknolojik projeye de imza atıyoruz. SCADA Merkezi ile Aydın, Denizli ve Muğla illerinde toplam 250 adet trafo ve dağıtım merkezinde, 2000 yüksek gerilim fiderini 7 gün 24 saat esasıyla uzaktan kontrol ve kumanda ediyoruz. Bu sistemle, özellikle çok sayıda tüketicinin kesintilere maruz kalmasına neden olan yüksek gerilim seviyesindeki arızalara saniyeler düzeyinde kısa zaman dilimlerinde müdahale edebiliyoruz. Bölgemizdeki elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’sini Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) üzerinden tek merkezden okuyoruz. Elektrik dağıtım şebekesi verilerini Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile yönetiyor,  yatırım planlama ve proje süreçlerimizde bu sistemlerden önemli ölçüde faydalanıyoruz. Bütün bu projelerimiz ve çalışmalarımızla bölgemize ve insanımıza sunduğumuz hizmetin kalitesini sürekli olarak arttırıyor ve sürdürülebilir bir altyapı hizmeti için özveriyle çalışıyoruz.” (ADM Elektrik Dağıtım Basın Bülteni)

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95