Ağabeyinin merakı market işletmecisini “Goji Berry” üreticisi yaptı

Yatağan ilçesinde market işletmeciliği yapan Devrim Aktaş, ağabeyinin internetten edindiği bilgilerden yola çıkarak 2 bin 500 metrekarelik tarlasında Türkiye’de kurt üzümü olarak bilinen “Goji Berry” meyvesini yetiştiriyor. Aktaş, elde ettiği meyveleri kurutarak kilogramı 80 ile 120 lira arasında satıyor.

Ağabeyinin merakı market işletmecisini “Goji Berry” üreticisi yaptı
 Yatağan ilçesi merkezinde market işletmeciliği yapan 35 yaşındaki Devrim Aktaş’ın hayalleri, 2010 yılında “Goji Berry” meyvesini öğrenmesiyle değişti. Daha önceleri market işletmecisi olarak hayatını idame ettireceği düşüncesinde olan Aktaş, ağabeyinin internette gördüğü Goji Berry’yi yetiştirmeye karar verdi.

İşe, kayınvalidesine ait olan ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Bozarmut Ovası’nda bulunan 2 bin 500 metrekarelik tarlayı alarak başlayan Aktaş, gereken araştırmaları tamamladıktan sonra 2012 yılında satın aldığı tohumları, evinin bahçesinde fide haline getirdi. Bir yıl içerisinde fide haline gelen Goji Berry’leri tarlasına diken Aktaş, ağaç haline gelen fidelerin bakımı için, Yatağan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile iletişime geçerek toprak analizi yaptırdı ve vaktinin büyük bir çoğunluğunu, 600 ağaçtan oluşan Goji Berry bahçesine ayırdı.

Şuan itibarıyla ağaçlarından ortalama ağaç başına bir kilogram ürün aldığını belirten Aktaş, muhabirimize yaptığı açıklamada, elde ettiği ürünlerin yaş halini 40 ile 50 lira arası, kuru halini ise 80 ile 120 lira arasındaki fiyatlarla sattığını söyledi.

Ağabeyinin fikri ile yola çıkmasının ardından, Goji Berry tohumlarının da ağabeyi tarafından satın alınıp kendisine gönderildiğini söyleyen Aktaş, “Geçen yıl fideleri bahçeme diktikten sonra hemen hemen 20-30 kilogram civarında ürün aldım. Bu yıl geçen seneki hatalarımı düzeltmem nedeniyle ağaç başına ortalama bir kilogram ürün alacağımı tahmin ediyorum” ifadelerinde bulundu.

İnternet ortamında veya telefon ile iletişime geçerek ürünlerini sattığını kaydeden Aktaş, “Ürünleri, sağlığa yararlı olması nedeniyle kullanmak üzere genellikle şahıslar satın alıyor. Yaş üründen ziyade kuru ürünlerin daha yararlı olmasından dolayı bu ürünlere daha çok ilgi var” dedi.

- Goji Berry’nin besin değeri yüksek -

İnternet ortamında Goji Berry hakkında bilgiler topladığını ifade eden Aktaş, meyvenin Doğu Asya orijinli yüksek besin değerine sahip bir meyve olduğunu söyledi. Araştırmaları neticesinde, içeriğinde bulunan kalsiyum, potasyum, demir, çinko, selenyum, riboflavin, C vitamini, beta-keroten, zeaksatin, poliskarin nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını öğrendiğini belirten Aktaş, “Goji Berry hakkında yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde, bu meyvenin başta DNA’yı koruduğunu, bunu yanı sıra kolesterolü düşürerek kan seviyesini dengelediğini, tümörü durdurarak kemoterapinin etkilerini yok ettiği ve karaciğeri koruduğu bilgisine ulaştım” şeklinde konuştu.

- Zeytinciliğe alternatif olabilir -

Kendisinin daha önce çiftçilikle uğraşmadığını kaydeden Aktaş, ailesinin çiftçilikle uğraştığını ve Goji Berry üretmeyi düşündüğünü kendilerine söylediğinde garip karşılandığını söyledi. Bölgede genellikle zeytinciliğin yapıldığı belirten Aktaş, çiftçilerin alternatif olarak Goji Berry yetiştirebileceğin tavsiyesinde bulunarak, şöyle konuştu:

“Goji Berry’nin ekonomik değeri yüksek. Ürüne, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir ilgi var ve kilogramı 80 ile 120 lira arasında alıcı buluyor. Buralarda da kaliteli ürün yetişiyor. Maliyeti ve uğraşı düşünüldüğü zaman Goji Berry’nin zeytin veya diğer ürünleri yetiştirenler için önemli bir alternatif olacağını düşünüyorum.”

Aktaş, henüz yurt içinde satış gerçekleştirdiğini, hayalinin ise yurt dışına da ürün satarak Goji Berry’nin bölgenin en önemli tarımsal faaliyeti haline gelmesini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 09:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lokmaclkenan
Lokmaclkenan - 7 yıl Önce

Helal Osun kardesim haylrli kaza7


nclar

SIRADAKİ HABER

banner68