Ahi Sinan Türbesi Tescillendi

Ahi Sinan Türbesi Tescillendi

Ahi Sinan Türbesi Tescillendi

İlçemizin eski adı olan Ahi Köy'ün kurucularından olan Ahi Ebubekir'in türbesi daha önce Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca tescillenmişti. Åžimdi de Ahi Sinan'ın türbesi tescillendi.

İlçemizin eski adı olan Ahi Köy,ün kurucularından olan Ahi Ebubekir,in türbesi, Yukarı Cami, Atatürk İlkokulu, Sazak Sarnıcı ve Demir Köprü, daha önce Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,nca tescillenmişti. Yatağan Belediyesi,nin, geçen yılın sonlarında Vakıflar Genel Müdürlüğü Aydın Bölge Müdürlüğü,ne başvurmuştu. Başvuru, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,nca da olumlu karşılanınca tescil işlemleri tamamlandı.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,nun 08.06.2012 tarihindeki; “Muğla İli, Yatağan İlçesi, Yatağan Dağı, Erentepe Mevkii, sit sınırları dışında bulunan, mülkiyeti ‘Yatağan Orman İşletme Müdürlüğüne, ait Ahi Sinan Türbesi,nin Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Stratonikeia Kazı Başkanı Bilal Söğüt,ün görüşleri doğrultusunda korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu,nun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı ilke kararı gereği her yönünden 30,ar metre korunma alanı ve yapı grubunun 1. grup olarak belirlenmesine, bu ilk kararı doğrultusunda hazırlanacak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin kurulumuza iletilmesine karar verildi” kararına göre tescil edildi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık; “Yatağanımızın kurucuları olan Ahi Sinan ve Ahi Ebubekir kardeşlerin türbelerinin tescil işlemleri tamamlandı. İlgili makamlardan tescil kararının alınmasıyla beraber türbenin yenilenmesine başlayacağız. Ayrıca türbenin bahçe düzenlemesi, ibadethaneleri, tuvaletler ve adak yerlerinin yapımı da gerçekleşecek. İlçemizin kurucularına vefa borcunu bu şekilde ödemeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68