AK Parti’nin ampulünü kırdılar

Rekabet Kurulu'nun, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesinde sakınca bulunmadığı yönündeki kararını açıklaması üzerine AK Parti İlçe Başkanlığı'na yürüyen işçiler, parti binasına siyah çelenk bıraktı, bina önünde ampul kırdı.

AK Parti’nin ampulünü kırdılar
 Rekabet Kurulu'nun Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesiyle ilgili kararını açıklaması üzerine bir grup işçi, Ak Parti İlçe Başkanlığı önünde eylem yaptı.

Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, Rekabet Kurulu'nun, Yatağan Termik Santrali ve bu santrale bağlı taşınır ve taşınmazlar ile ilgili maden sahalarının özelleştirilmesi kapsamında, teklif sahipleri tarafından devralınmasına izin verilmesinde sakınca bulunmadığına dair kararına tepki gösterdi.

Ak Parti İlçe Başkanlığı'na yürüyen işçiler, parti binası önüne siyah çelenk bıraktı. İşçiler, daha sonra yanlarında getirdikleri ampulleri bina önüne atarak kırdı.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerine sadece iktidarın değil, yerel siyasetçilerin de ihanet ettiğini öne sürdü.

Düzenledikleri eylemle siyasetçileri uyarmak istediklerini ifade eden Erçelik, "Siyasetçiler bizimle birlikte yaşıyorlarsa Yatağan'a ihanet etmeyeceklerse yedikleri buradansa cenazeleri buradan kalkıyorsa ihanet etmemeleri gerekiyor. Bu siyasi partiden istifa etmeleri gerekiyor" dedi.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de 2014 yerel seçimleri öncesinde Marmaris'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede, Erdoğan'ın Muğla'daki termik santrallerin özelleştirme ihaleleri için değerinde teklif verilmezse iptal edeceğini söylediğini kaydetti.

Rekabet Kurulu kararının da açıklanmasıyla artık sözün iktidarda olduğunu belirten Girgin, şöyle konuştu:

“Bölge ekonomisine yaptığı katkılar ve kamusal hizmetler yanında sosyal açıdan da birçok gereksinimi karşılayan bu kurumlarımızın, satıldığı takdirde yöremizde yeri doldurulmayacak bir boşluk oluşacağı muhakkaktır.

Bu bilinçle, Milas’ımızın ve Yatağan’ımızın menfaatleri söz konusu olduğunda bundan önceki dönemlerde gerek muhalefet gerek iktidar partilerinin yerel temsilcisi arkadaşlarımız, partiler üstü bir birliktelik gösterip, özelleştirmeye karşı bizimle birlikte mücadele etmişlerdir.

Ama maalesef bu desteği AKP döneminde yerel yöneticilerden bir türlü göremedik. 

Deyim yerindeyse bu kurumların etinden, sütünden, derisinden faydalanmak söz konusu olduğunda ve işçi alımı söz konusu olduğunda ön saflarda yer alanlar,  iş satışa geldiğinde ortadan kaybolmuşlar, başlarını kuma gömmüşlerdir. Mücadelemizde çok kritik bir noktadayız. Başbakanın başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayı aşamasına gelinmiştir.

Buradan herkesin Cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyen Başbakana sesleniyoruz: Bu kurumlar 7’de 70’e herkesin malıdır. Göz bebeğimiz olan santral ve madenlerimizin özelleştirilmelerinden vazgeçilmelidir. Çare özelleştirme değil kamulaştırmadır.

Rekabet Kurulu, Yatağan Termik Santrali ve bu santrale bağlı taşınır ve taşınmazlar ile ilgili maden sahalarının özelleştirilmesi kapsamında bahse konu varlıkların, teklif sahiplerinden Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ, Elsan Elektrik Gereçleri AŞ veya Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ tarafından devralınmasına izin verilmesinde sakınca bulunmadığına dair kararını dün açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68