Akalp, 28 yıl sonra dev grevi andı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi eski Şube Başkanı ve CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Ali Akalp, Türk-İş’in 3 Ocak 1991’deki işe gitmeme eylemini andı.

Akalp, 28 yıl sonra dev grevi andı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi eski Şube Başkanı ve CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Ali Akalp, yaptığı açıklamada, Türk-İş’in 12 Eylül sonrasında en önemli eylemlerinden biri olan 3 Ocak 1991 tarihindeki “işe gitmeme eylemi”ni andı.

Akalp, yaptığı açıklamada, “Bugün sizlere dünyada hiçbir örneği olmayan genel grevden bahsedeceğim. Bundan tam 28 yıl önce 3 Ocak 1991 tarihinde Türkiye genelinde Türk İş Konfederasyonu’nca ücret talebiyle bir günlük işe gitmeme eylemini gerçekleştirilmiştir. O dönem Devlet Güvenlik Mahkemeleri bahar eylemleri olan bu eylemlere katılan tüm sendikacı ve önderleri sorgulamışlardı. O dönemde ben de naçizane Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Başkanıydım. Grevi tam anlamıyla uygulayan bir şube başkanı olarak Türk İş Konfederasyonu başkanından ve sendikam Türkiye Maden İşçileri Sendikasından takdir almıştım. 28 yıl önce bu eylemi gerçekleştiren Türkiye işçi sınıfı önderlerine ve tüm işçi sınıfına şükranlarımı sunuyorum. Hayatta olanlara saygı, hayatta olmayanları da rahmetle yad ediyorum. Yaşasın işçilerin birliği! Yaşasın emek mücadelemiz! Tüm emeği ile çalışan işçi memur herkesi selamlıyorum” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan, Akalp, 4 Ocak 1991’deki Zonguldak maden işçilerinin yürüyüşü ile ilgili olarak, “4 Ocak 1991 tarihinde Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası rahmetli Genel Başkanı Şemsi Denizer’in talimatıyla devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde çıkmazsa girilmesi sonucu Türk-İş tarafından ortaya konulan genel grevin sonuçları tartışılmadan yürüyüş talimatı vermesiyle 100 bine yakın işçi Zonguldak’tan Ankara’ya doğru yola çıkmıştır. Zor kış koşullarında günlerce kamuoyunu meşgul etmiş, ülkemizdeki en büyük eylemlerden birisidir. Yer altı maden işçilerinin dünyanın en zor işini yaptıklarından o dönemin hükümetine söz geçiremeyince bu şanlı yürüyüş gerçekleşmiştir. Türkiye madencilerini bu şanlı eylemi o dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut’un helikopterle Gerede’ye kadar gelip işçileri karşılaması takdire şayan bir durumdur. Yine anlaşma sağlanamayınca yürüyüş devam etti. Fakat en sonunda Türk-İş Konfederasyonu’nun hükümetle araya girilmesi sonucu uzlaşmayla sonuçlandı. Başta rahmetli Şemsi Denizer olmak üzere bu eylemi gerçekleştiren tüm madencileri rahmetle, yaşayanları da şükranla anıyorum” diye konuştu.

Akalp, Kanal Avrupa TV’de Mustafa Tübcel’in sunduğu Gündem Özel programının canlı yayınına konuk oldu. Programın tekrarı, Cuma günü saat 14.00’da yayınlanacak.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER