Akçay Deresi Can Çekişiyor

Gökpınar Köyü’nde bulunan mermer fabrikası ve atölyelerinin, Akçay Deresi’nde oluşturduğu kirlilik vatandaşları isyan ettirdi.

Akçay Deresi Can Çekişiyor
 Yatağan’a bağlı Gökpınar Köyü’nde bulunan mermer fabrikası ve atölyelerinden etrafa saçılan mermer atıkları, Akçay Deresi’nde birikerek dereyi adeta mermer atık deposuna çevirdi. Bu durum, köylüleri rahatsız ederken köylüler durumu Jandarma’ya ileterek şikayette bulundu.

Yusuf Çolak, mermer işletmeleri kurulana kadar Akçay’ın tertemiz bir dere olduğunu, daha sonra kurulan işletmelerin atıkları çevreye bırakması nedeniyle Akçay’ın sağlıksız bir hale geldiğini belirtti. Çolak; “Mermer işletmeleri mermer atıklarını genellikle Akçay’ın kenarına bırakıyor. Bu atıkların yanı sıra diğer atıklarla birlikte Akçay Deresi insan sağlığı için büyük bir tehlike olmaya başladı. Bu durumu daha öncesinde birçok kere muhtara ilettik fakat herhangi bir gelişme yaşanmadı” dedi.

Bölgede bulunan bir mermer işletmesinin yanında bulunan tarım arazisinin sahibi olan Abdullah Kara ise mermer işletmesinin atık havuzunun çevresinde hiçbir uyarının bulunmadığını belirtti. Kara; “Zeytinliğimizin yanında bulunan mermer işletmesinin atıkları bahçemize kadar gelerek sınır ihlali gerçekleştiriyor. Hele ki yağmurun yağmasıyla birlikte zeytinliğimiz mermer atıkları nedeniyle beyaza bulanıyor. Bahçemizin hemen yan tarafında bulunan mermer atık havuzunun çevresinde ise herhangi bir uyarı bulunmuyor. Çocukların farkında olmadan bu havuzlara düşmesi durumunda çok acı sonuçlar yaşanabilir. Bizler tüm bu durumları daha önce yetkililere ilettik fakat bir sonuç alamadık. Artık bu durumdan kurtulmak istiyoruz” dedi.

Gökpınar Köyü Muhtarı Murat Şahin ise konuyu daha önce birçok kez yetkili makamlara ilettiklerini fakat işletme ruhsatları olması nedeniyle bir sonuç alamadıklarını söyledi. Şahin; “Köyümüzde 4 adet mermer atölyesi 1 adet de mermer fabrikası bulunuyor. Bu işletmeler köyümüze kurulurken Jandarma’ya müracaatta bulunarak işletmelerin kurulmaması için çabalamıştık fakat sonuç alamayınca işletmeler kuruldu ve ruhsatlarını alarak faaliyete geçti. Ardından bu işletmeler çevreyi kirletmeye başlayınca kendilerini yazılı bir şekilde uyardık ve durumu yetkili mercilere ilettik. Ne yazık ki oralardan da bir sonuç alamadık. Biz köy sakinleri olarak bölgedeki mermer işletmelerinin köyümüze mermer atığı dökmesini istemiyoruz ve Akçay’da oluşan kirliliğin ortadan kalkmasını istiyoruz” dedi.

Vatandaşların şikayetleri üzerine hareke geçen Muğla İl Jandarma Komutanlığı Çevre Koruma Timi, Gökpınar’a gelerek incelemelerde bulundu. Jandarma ekipleri tarafından tutulan tutanağın, Yatağan Kaymakamlığı aracılığıyla Muğla İl Özel İdare gönderileceği, ardından Muğla Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü ve Jandarma Çevre Koruma Timi’nden oluşturulacak bir komisyonla bölgede incelemeler yapılacağı öğrenildi. Ayrıca, incelemeler sonucunda çevreyi kirletenlere gereken cezaların kesileceği ve Akçay’ın temizlenmesine başlanacağı öğrenildi.

 

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER