Akgedik’in camisi var, imamı yok!

Yatağan ilçesine bağlı Akgedik Mahallesi’nde 1969 yılında yapılan ve o günden bu yana ibadete açık olan Akgedik Camii’ne 8 aydır imam atanmamasına tepki gösteren mahalle muhtarı Yaşar Uğur, “Eğer bu hafta içinde bu sorun giderilmezse caminin kapısına kilit vurup anahtarları müftülüğe teslim edeceğim” dedi.

Akgedik’in camisi var, imamı yok!

Yatağan ilçesine bağlı Akgedik Mahallesi’nde 51 yıldır ibadete açık olan Akgedik Camii’ne 8 aydır imam atanmaması nedeniyle mahalle muhtarlığı tarafından caminin kapısına kilit vurulması gündeme geldi.

8 aydır mahallerinde bulunan camiye imam atanması için her yere başvurduğunu kaydeden muhtar Yaşar Uğur, “Müftülük ile defalarca kez görüştüm, CİMERE yazdım, her fırsatta bu sorunu dile getirdim ancak 8 aydır camimize imam atanmadı. Eğer bu hafta içinde bu sorun çözülmezse caminin kapısına kilit vurup anahtarları müftülüğe teslim edeceğim” dedi.

2 dönemden bu yana Akgedik Mahallesi Muhtarlığı görevini sürdürdüğünü anlatan Yaşar Uğur, “8 aydan bu yana camimizde imam yok. Bu konuyla ilgili olarak Yatağan İlçe Müftülüğü ile birçok kez görüştüm. Ancak kadro olmadığı gerekçesiyle 8 aydan bu yana camimize imam atanmadı. Şu anda namazları mahallemizde yaşayan bir emekli imamız gönüllü olarak kıldırıyor. Ama oda kendi işini gücünü bırakarak 8 aydır elinden geleni yapıyor. Zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Akgedik Cami 51 yıldır ibadete açık. 8 aydır bu soruna çözüm bulamadık. Cami cemaati de bu duruma tepkili. Eğer bu içinde bu sorun giderilmezse caminin kapısına kilit vurup anahtarları müftülüğe teslim edeceğim” diye konuştu.

Diğer mahallelerde böyle bir sorun yaşanmadığına dikkati çeken Uğur, “Diğer camilere baktığımız zaman değişik mahallelerde 3 tane cami olan köye imam atanmış. Ama bizim 8 aydır imamız yok. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Emekli imamız gönüllü olarak camiye gelmese Cuma ve vakit namazlarında cemaatimiz mağdur olacaktı. Yetkililerin bir an önce bu sorununu çözmesini bekliyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56