AKYAKA, MUÄžLA'NIN VİTRİNİ

AKYAKA, MUÄžLA'NIN VİTRİNİ

AKYAKA, MUÄžLA'NIN VİTRİNİ

Yazımın konusun, yine örnek belde turistik Akyaka beldesi oluşturuyor.

Türkiye'de, turizmden söz edildiğinde doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle ilk akla gelen yerlerin başında hemen Muğla ili gelir.

Tatillerini geçirmek üzere Muğla ilini tercih edenlerin, hiç uğramadan edemediklerin yerlerin başında da, hiç şüphe yok ki, Yeryüzü Cenneti durumundaki Gökova Körfezi ile, bu körfezin kıyısındaki Muğla'nın Vitrini durumundaki örnek ve turistik belde, Akyaka Beldesi olur.

Bir turizm kentinde öne çıkan en önemli özelliklerin başında, doğal güzelliklerin ve kültürel zenginliklerin duyarlılıkla korunması, halkının koruma kullanma dengesi konusundaki gereken bilinci ve en önemlisi de, yerel yönetimlerle halkın birlik ve beraberlik içinde bulunmasıdır.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve sahip olduğu özellikleriyle Sakin Åžehir unvanını da alan Akyaka Beldesi, işte bunun için Muğla'nın Vitrini özelliğini taşıyan turistik bir beldemizidir.

Beldenin, Nail Çakırhan'ın liderliğinde gelişen ve yaygınlaşan Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi Muğla, Ula ve Akyaka mimari tarzındaki evleri, içinde ördeklerin ve kazların özgürce yüzdükleri, kıyısında balıkçı lokantalarının bulunduğu Azmakları, Cleopatra'nın denize girdiği, küresel kumlarıyla ünlü Sedir Adası, eşsiz güzellikteki koyları ve ormanlarıyla tanınan Akyaka beldesi, gerçekten de Muğla'nın ve Ülkemizin Vitrini durumundadır.

Akyaka beldesi yönetimi, belediye meclis üyeleri ve bilinçli Akyaka halkı ile bütünleşerek, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun ve Avrupa Birliği  Çevre Koruma Fonları desteğinde uygulanan, koruma projelerinin hem bilinçli bir ortağı ve  hem de uygulayıcısı ve koruyucusu durumundadır.

Sahip olduğumuz değerlerin, koruma kullanma dengesi içinde duyarlılıkla korunması ve böylece bu değerlerin gelecek kuşaklara en az tahribatla aktarılmasında, o yörenin yerel yöneticilerinin tutumu ve yöneticilerle halkının sevgiyle bütünleşmesi hayati önem arz etmektedir.

Bu konuda, Akyaka'nın genç ve dinamik başkanı Ahmet Çalca, gerçekten de, ülkemizdeki tüm yerleşim birimlerinin yöneticilerine örnek olabilecek bir özelliğe sahiptir. Koruma projelerine halkıyla bütünleşerek sahip çıkmakta, bu projelerin uygulanmasına e korumasına da en önemli katkıyı sağlamaktadır.

Akyaka beldesinin bu özelliklerinden dolayıdır ki, yöreye gelen Dünya İzcileri yıllardan beri yaz kampını da bu belde sınırları içinde yapmaktadır.

 Ayrıca, Muğla'nın en ünlü Çadırlı kamp alanı da, yine Akyaka beldesi sınırları içindeki Ormaniçi dinlenme yerinde bulunmaktadır.

Bir yere, gelen turist sayısı ve günübirlik ziyaretçi sayısı oranında, çevre ve katı atık sorunları da artmaktadır. Bu sorunların başında da ziyaretçilerin oluşturdukları katı atık yani çöp sorunudur.

İşte bunun için de, Akyaka'nın çevreye duyarlı başkanı Ahmet Çalca, Akyaka'ya gelenlerin ve Akyaka'ya gönül verenlerin çöp ve çevre temizliği konusunda daha duyarlı olmalarını yaptığı açıklamayla istiyor. 

Akyaka'nın Belediye Başkanı Ahmet Çalca yazılı basın açıklaması yaparak, çöp ve çevre temizliği konusunda vatandaşların duyarlılığı konusunda, “Akyaka Beldesinin Sakin Kent olması ile birlikte ulusal ve uluslararası basında kamuoyunun dikkati Akyaka'ya çevrilmiş olup, beldemiz haftalık ve günü birlik ziyaretçi akınına uğramıştır. Ziyaretçi sayısı giderek yoğunlaşmış 2009-2010 yılında gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı önemli ölçüde artmıştır. Beldemize ve bölgemize gelen günü birlik ziyaretçi sayısının yoğunlaşmış olması nedeni ile de belediyemiz sınırları içerisinde yaşayan adres kayıt sistemine kayıtlı günlük  2 bin 800 kişiye hizmet etmemiz gerekirken, Haziran 2011 ayından itibaren bu sayı günlük yerli nüfusun dört katı büyüklüğüne çıkmakta ve sınırlı mevcut kaynaklarla  normalin çok üstünde insan topluluğunun yaklaşık 12 ila 15 ton çöpü, atık suyu 10 metreküp üzerinde ve içme suyu 2 bin ton üzerinde kamu hizmetine sunmaya çalışmaktayız

Belde sakinlerimizin ve gelen ziyaretçilerimizin kullandıkları çevreyi tekrar bulmak istedikleri şekilde özenli ve temiz kullanmalarını ve aynı şekilde bırakmalarını önemle rica etmekteyiz. Bu kapsamda 2. konut sahibi, esnaf ve ziyaretçilerimizin çöpleri ayrıştırarak lisanslı firmalara ulaştırmakla yükümlü oldukları ve aynı zamanda Restaurant, işletmeler, Apart otel ve otellerin odalarında ayrıştırılarak   lisanlı firmalara çöplerini ulaştırmaları ulaştırmadıkları taktirde,  2872 sayılı çevre yasasına göre cezai işlem uygulanacağı açıktır. Akyaka'ya değer veren sayın belde sakinleri ve Akyaka gönüllüleri misafirlerimizin, atıklarla ile ilgili konuda gösterecekleri duyarlılık ve yardımlar için Belediyemiz adına şimdiden sonsuz şükranlarımı sunarım”  ifadesini kullanıyor.

Akyaka halkına ve bu güzel beldeye gelen ziyaretçilere düşen ise, Muğla'nın ve ülkemizin vitrini durumundaki bu güzel beldeyi kirlilikten korumak için, Belediye Başkanı Çalca'nın çağrısına eksiksiz uymaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68