AKYAKA, TURİZMİN YÜZ AKI OLMAYA ADAYDIR!

AKYAKA, TURİZMİN YÜZ AKI OLMAYA ADAYDIR!

AKYAKA, TURİZMİN YÜZ AKI OLMAYA ADAYDIR!

Sakin şehir Akyaka'yı bir çöplüğe dönüştürmenin, hiç kimsenin hakkı olmadığını, hatta korumaya zorunlu olduklarını düşünüyorum.

Basında, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca'nın, Akyaka'da yaşanmaya başlanan çöp sorunları konusunda, tüm yurttaşları ve yöredeki işletmecileri ikinci kez uyardığını görünce, yapılan bu uyarıya sade bir vatandaş olarak aynen katılarak, konuyu köşeme taşımaya karar verdim.

Çünkü, aynı konuda geçtiğimiz günlerdeki yazımda, Akyaka'nın Muğla ve ülkemiz turizmi için arz ettiği önemi açıkça vurgulamıştım.

Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu ve ülkemiz turizminin lokomotifi konumundaki Muğla ve yöresine, özellikle yaz aylarında tatillerini geçirmek üzere çok sayıda turist gelmektedir.

Yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradıkları yerlerin başında da, “Yeryüzü Cenneti” konumundaki Gökova körfezi kıyısında yer alan “Cennet Bir Köşe Akyaka” ve yakın çevresi olmaktadır.

Eğer bir yerdeki alt yapı, o yöreye gelen yerli ve yabancı turist sayısına cevap veremez hale geliyorsa, o yerde çeşitli çevre sorunları da yaşanmaya başlar. Bu örneğe en uygun yerlerden birisi de Akyaka beldesidir.

Akyaka'nın sahip olduğu doğal güzelliklerle, tarihi ve kültürel zenginliklerinden dolayı, Akyaka'ya her yıl yaz aylarında zaten çok sayıda  yerli ve yabancı turist gelmektedir. “Akyaka'nın Sakin Åžehir” unvanını almasından sonra, bu sayılarda  büyük artışlar olmaya başlandığı da kaçınılmazdır.

Akyaka'da yaşanan çevre sorunlarını, o beldede yaşayan beldenin aydın insanlarından kaynaklanmadığını kesinlikle düşünüyorum.

Çünkü Akyaka'da oturmakta olanların, doğanın ve çevrenin korunması konusunda, tüm Türkiye'ye örnek olduklarını biliyorum.

Çöp ve katı atıklar konusunda yaşanan çevre sorunlarının, yöredeki bazı bilinçsiz işletmecilerle, günü birlik olarak yöreye gelen çevre bilincinden yoksun kişilerden kaynaklandığını düşünüyorum.

O nedenle, ülkemiz turizminin yüz akı olmaya aday bir beldemizde, bu güzelliklerden yararlanan ve evine ekmek götüren  herkesin, bu yeri kirletmek bir yana, Akyaka'ya canları gibi sahip çıkmaları ve yeni çevre sorunlarına davetiye çıkarmamaları gerekmektedir. Çünkü buna hepimiz mecburuz.

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca'nın, bu konuyla ilişkin basında yer alan “Sakin Åžehirde Çöp Sorunu” başlıklı açıklamasında, “Ula İlçesi Akyaka Beldesi, Polonya'nın başkenti Varşova'da Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği tarafından “Sakin Åžehir” ilan edildikten sonra, artan ziyaretçi sayısı nedeniyle, çevre ve çöp sorunu yaşamaya başladı. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, vatandaşları, restoranları ve işyerlerini uyardı, uymayanlara cezası kesileceğini söyledi.”denilmekteydi.

            Belediye Başkanı Çalca bu açıklamasında, beldede  her gün 12 bin ton çöp ve 10 bin metreküp atık su ortaya çıktığını belirterek, ayrıca  günde 2 bin ton içme suyu kullanıldığını hatırlatıyor. Eldeki sınırlı kaynaklarla belediyecilik hizmeti sunmaya çalıştıklarını, onun için de herkesin kendilerine yardımcı olmalarını istiyor. Bireylere düşen de bu konuya yardımcı olmaktır tabi ki!..

Akyaka'nın genç ve dinamik belediye Başkanı Çalca, ”Sakin şehir olduktan sonra, ulusal ve uluslararası basında kamuoyunun dikkati Akyaka'ya çevrilmiş olup, beldemiz haftalık ve günü birlik ziyaretçi akınına uğramıştır. Ziyaretçi sayısı giderek yoğunlaşmış, gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı önemli ölçüde artmıştır. Beldemize ve bölgemize gelen günü birlik ziyaretçi sayısının yoğunlaşmış olması nedeni ile, belediyemiz sınırları içerisinde yaşayan adres kayıt sistemine kayıtlı günlük 2 bin 800 kişiye hizmet etmemiz gerekirken , Haziran 2011 ayından itibaren bu sayı günlük yerli nüfusun dört katı büyüklüğüne çıkmıştır. Belde sakinlerinden ve gelen ziyaretçilerden, çevreyi bulmak istedikleri şekilde özenli ve temiz kullanmalarını önemle rica ederiz” diyor.

Tüm bireylere düşen de, duyarlılıkla  Belediye Başkanı Çalca'nın davetine uymak ve  bu güzel beldeye sahip çıkmaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68