Ali Akalp’ten kamuoyuna duyuru

Yatağan Avcılar, Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp, yayınladığı yazılı mesajla, kamuoyunu uyardı.

Ali Akalp’ten kamuoyuna duyuru
 Akalp tarafından yayınlanan yazılı mesajda, “22 Ekim 2014 tarihinde Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda ‘Av ve Yaban Hayatı’ toplantısıyla Yatağan’ı yakından ilgilendiren konuları dile getirmeye çalıştık.  Uzun ve geniş kapsamlı bir konu olan ‘Av ve Yaban Hayatı’, o gün aynı saatlerde yapılan toplantılar nedeniyle oluşan zaman yetersizliği sebebiyle 14 farklı meslek ya da daire yetkilisi yeterince söz alamadı. Bu yüzden ana başlıklarıyla konular hatırlatıldı.

Toplantıyı özetleyecek olursak, belgesiz kaçak avcılığın önlenmesi, avcılık kursunun en kısa sürede açılması, orman yangınları, genç orman alanlarının çoban ve Yörüklerden korunması, ilçe merkezindeki ve belediye çöplüğünde sayıları her gün artan başıboş dolaşan köpeklerin, insanlarımızı ve diğer evcil hayvanları rahatsız etmesi, Gökgedik ve Kadıköy mahallelerinde tilkiden bulaştığı belirlenen kuduz hastalığına karşın bu iki mahallenin 40 kilometre çapında karantinaya alındığı ve evcil hayvanların aşılandığı konuşulmuştu.

Yatağan’da bulunan hayvan sahiplerinin ve tüm avcılarımızın önlem amacıyla av köpeği ve bekçi köpeklerini kuduza karşı aşılatmaları, asla şehir içinde ve mahallelerimizde başıboş bırakmamaları gerekmektedir.

Yerel yönetimlerin de, ilçe merkezi, mahalle ve belediye çöplüğünde bulunan köpekleri toplatarak hayvan barınaklarına nakli, kısırlaştırarak bilhassa kuduz aşılarının yapılarak karantinaya alınması ilan edilerek, köpek sahiplenmek isteyenlere kayıtları yapılarak kulaklarına küpe takılması, diğerlerinin de barınaklarda korunması gerekmektedir.

Keklik saldığımız alanlara zaman zaman kaçak, kendini bilmez, birkaç kişinin avlanmak maksadıyla sızmaya çalıştığını duymaktayız. Muğla Milli Parklar, oluşturduğu sivil ve resmi ekiplerle 24 saat, gerek jandarma gerekse emniyet ekipleri kontrollerini sıklaştırmış durumdadır. Tüm avcılarımız da bu meraların korunması, belgesiz av yapanları uyarması gerekir. Tabelaları kurşunlayanlar, yanlış yaptığını er ya da geç anlayacaktır. Bir adet tabela yerinden alınmıştır. O tabelayı alanı uyarıyorum. Tabelayı yerine koy, oraya tekrar yerine dikelim. İlçemize dışarıdan gelecek avcıları ilk onu görsün. Senin avlayabileceğin ava kendin mani oluyorsun. Biz Yatağan avcımızı düşünmesek bu sahaya keklik salar mıyız? 3 yılsonunda bütün yakın meralara dağılan kuşları görünce bu kime yarayacak, Yatağan avcısına yarayacak.

Domuz sürek avları ile ilgili İlçe Tarım, İl Tarım ve İl Av, Doğa ve Koruma Şubesi ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Dilekçeler ulaşıp, koordinasyonu kurulacak ve tarihleri belli olunca domuz sürek avları yapılacaktır. Biz mahallelerde oturan, tarımla uğraşan insanlarımıza yardımcı olacağız. Onlar da bizlere yardımcı olsun. Kaçak av yapanları bizlere bildirsinler. Kaçak av yapanların ise bir an önce avcılık belgesi almaları için kurslarımıza başvurmalarını istiyoruz. Avı ve doğayı koruyalım, gelecek nesiller de bundan yararlansın” denildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68