Alıcı firmalara barikatlı önlem!

Yeniköy Termik Santrali’nin alıcı firmasının temsilcilerinin Milas’a geldiğini haber alan enerji ve maden işçileri, santral girişine iş makineleri ile barikat kurarak giriş-çıkışı kapattı.

Alıcı firmalara barikatlı önlem!
 Resmi Gazete’de yayımlanarak özelleştirilmesi onaylanan Yeniköy Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, özelleştirme ihalesini alan firmanın temsilcilerinin Milas’a geldiklerini öğrenmeleri üzerine iş yerlerinin önünde toplandı. Santral girişini iş makineleriyle kapatarak barikat kuran işçiler, işletmeye giriş-çıkışı kapattı.

Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, iş makinesi üzerinde yaptığı açıklamasında, “Sizin kararlılığınız karşısında işyerlerimize giremeyen alıcı firmanın yetkilileri, çareyi işyerleri dışında görüşme tertip etmekte bulmuş olacaklar ki, alıcı firma yetkililerinin Milas'a gelerek bir otelde görüşmeler yapmaya başladığı istihbaratını edindik. Sanmasınlar ki biz bunların farkında değiliz. Nerede kaldıklarını, kimlerle görüştüklerini, isimlerini, hepsini biliyoruz. Anlaşılan o ki bizim vermek istediğimiz mesajı tam olarak algılayamamışlar. Buradan firma yetkililerine ve ‘İhale yapıldı, imzalar atıldı, Resmi Gazete’de yayınlandı, iş sadece bir devir sözleşmesine kaldı, bu iş bitti, siz hala neyin kavgasını veriyorsunuz’ diyenlere sesleniyoruz. Türkiye'de her gün işçiler ölüyor. Güvencesiz, kuralsız çalışmak zorunda bırakılan işçiler maden ocaklarında, tersanelerde, inşaatlarda, şantiyelerde ölürken, birileri zenginleşmeye devam edip servetlerine servet katıyor. Türkiye bir yandan sermaye için cennet haline getirilirken, diğer yandan, emekçiler için cehennem haline dönüştürülüyor. Yapılan özelleştirmeler ve taşeronlaştırmalarla ve yapılamayan denetimlerle, özel sektör iyice serbestleştiriliyor, ölüme götüren ihmaller ‘kader’ olarak meşrulaştırılıyor, siyasetle kol kola girmiş olan işadamları kazandıkları imtiyazlar sayesinde istedikleri şekilde gemilerini yüzdürüyor. Yapılan uygulamalar ve düzenlemelerle iş hayatı işçiler için karabasana döndürülürken, her geçen gün işçinin tabutuna bir çivi daha çakılıyor. İşte Yatağan ve Milas maden ve enerji işçisinin mücadelesi tüm bu yapılanlara karşı, işçi sınıfının ortaya koyduğu bir iradedir. Yatağan ve Milas işçisinin attığı çığlık, tüm Türkiye işçi sınıfının sesidir” dedi.

Santral önünde yapılan açıklamanın öncesinde İstanbul’da meydana gelen asansör kazasında yaşamını yitiren 10 işçi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ayrıca, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’in santral ve maden ocağı yetkililerinin bugün (pazartesi) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na çağrılması üzerine, gelişmeleri takip etmek için Ankara’ya gittiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68