Alkol Kullanımı Kan Bağışı Oranını Olumsuz Etkiliyor

Geçtiğimiz Salı günü Yatağan METEM Okulu'nda öğrencilerle bir araya gelen Kızılay METEM Şubesi yetkilileri, öğrencilere kan bağışının önemini anlattı. Seminer sırasında yoğun alkol kullanımı nedeniyle özellikle turistik bölgelerde, yaz aylarında kan bağışı oranındaki düşüşe vurgu yapılarak; “Benzer olumsuzluklara rağmen kan bağışının önemini kavrayan kişilerin yardımıyla çok sayıda ihtiyaç sahibine hayat veriyoruz” denildi.

Alkol Kullanımı Kan Bağışı Oranını Olumsuz Etkiliyor
 Salı günü Kızılay Marmaris Şubesi yetkililerini konuk eden Yatağan METEM Okulu'nda kan bağışının önemi dile getirildi. 
METEM'de eğitim gören öğrencilere yönelik düzenlenen seminerde kan bağışının önemine vurgu yapılırken, seminerlerin  Kızılay tarafından hayata geçirilen “Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması” isimli projenin bir parçası olduğu ve iki oturum halinde gerçekleştirildiği öğrenildi. 
Seminerde kan bağışı hakkında yapılan bilgilendirmelerde; “Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kan üretilemeyen bir doku olduğu için tek kaynağı bilinçli bağışçılardır. 
Her yıl binlerce insan, kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, Türkiye'de kan bağışı yapan insan sayısının çok düşük bir yüzdede kaldığını gösteriyor. 
Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Her gün yüzlerce kişinin benzer operasyonları geçirmek zorunda olduğunu düşünürsek meydana gelen kan ihtiyacını az çok tahmin edebiliriz” gibi ifadeler kullanılırken, kimlerin kan bağışında bulunabileceğine de değinilerek; “18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından küçük sağlıklı herkes kan bağışında bulunabilir.  Ancak bağışçıların sağlık sorgulamasından ve temel bir muayeneden geçirilmesinin ardından kimlerin kan verebileceği tespit edilir. 18 yaşından küçük, yakın zamanda sarılık hastalığı geçirmiş, önemli ve sürekli bir hastalığı olanlar başta olmak üzere, incelemeler sonucunda kan vermesi uygun görülmeyenlerden kan alınamaz.
Ayrıca, Hepatit B, Hepatit C ve  AIDS gibi hastalıklar geçirenler hiçbir zaman kan veremeyeceği gibi, sıtma hastaları tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonra, frengi hastaları tedavinin sağlanmasından 1 yıl sonra kan verebilirler. Tabi ki pek çok hastalık gurubuna tabi kişilerin kan verip veremeyeceği başvuru sırasında kendisine bildirilecektir” denildi.
Ayrıca, seminer sırasında özellikle turistik bölgelerde yaz aylarında alkol kullanımı nedeniyle kan bağışı oranındaki düşüşe vurgu yapılarak; “Bilindiği üzere Muğla'nın kıyı şeridindeki yerleşim birimleri yaz aylarında nüfusunu katlıyor. Ancak, nüfus ve kan bağışı oranına baktığımızda oran oldukça düşük” ifadeleri kullanıldı. 
Bugün METEM'de Kan Bağışları Kabul Edilecek
Seminer sonunda okul yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Kızılay yetkililerinin bugün için METEM'den kan bağışlarını kabul edeceği belirtilirken, Kızılay yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; “Perşembe günü (bugün) METEM Okulu'nda kan bağışlarını kabul edeceğiz. Okul personeli ve öğrenciler dışında kan vermek isteyen vatandaşlarımızda saat 11:00'den itibaren okul bahçesinde kan bağışında bulunabilir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER