Alkol satışı yasağı başladı

Tüm Yurtta tekel bayilerine uygulanacak olan alkol satış yasağı saat önceki gün saat:00:00'dan sonra uygulanmaya başlandı. Gece saatlerinde içki satışı yapan esnaf ise yeni uygulamadan dert yandı.

Alkol satışı yasağı başladı
 Mayıs ayında TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı 6487 sayılı yasa ile alkollü içkilerin 22:00 lie 06:00 saatleri arasında satışının yasaklandığı yasa saat 00:00'dan itibaren uygulanmaya başladı.

Saat 22:00'dan sonra alkol satışı yapan işletmelere 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 liraya varan para cezası verileceği yasa, içki satan esnaf tarafından tepkiyle karşılandı.

25 yıllık tekel bayi olduğunu söyleyen bir esnaf yeni uygulama ile satışların azalacağını belirterek, "Şimdi biz burada 3-4 kişi çalışıyoruz. Bizim için kötü oldu. Yapacak bir şey yok. Çünkü sonuçta alkol satıyoruz. Bundan sonra 22:00'da kapatacağız. Elemanları çıkarmak zorunda kalacağız. Gazetelerden okuduğumuza göre 20-30 bin lira cezası varmış. Bu ceza caydırıcı bir ceza. Bu cezadan dolayı dükkanı kapatmak zorunda kalacağız. Yapacak bir şeyimiz yok bundan sonra elemanları çıkarıp kendimiz çalışacağız" dedi.

Uygulamadan dert yanan bir vatandaş ise "Bu yasaya tamamen karşıyım. Ben gece 23.00'da işten çıkıyorum. Canım şu anda iki tane bira içmek istiyor ben nerde içeceğim. Şimdi ben kimseye içmeyene zorla iç demiyorum. Ben içmiyorsam kimsede bana karışmasın" dedi.

"Marketlerdeki alkol satışını yasaklasınlar"

İçki satışı yapan bir diğer esnaf ise, "İçki satışının 22:00'den sonra yasak olması demek bu insanın kirasını ödeyememesi, evine ekmek götürememesi, sıkıntı çekmesi demek. Bu yasaklar bana küçük esnafı bitirmek gibi geliyor. Cenazende, özel gününde büyük marketler gelmez ama küçük esnaf iyi gününde de kötü gününde de yanındadır" diyerek tepkisini dile getirdi.

İçki satışının yapıldığı büyük marketlerin saat 22:00'ye kadar açık olduğunun altını çizen bir esnaf da "22.00'den sonra zaten ben bir şey satmıyorum. 22.00'den sonra bizim sattığımız alkol. Bize gelen müşteri marketler kapandıktan sonra geliyor. Marketleri şehir dışına taşısınlar ya da marketlerdeki alkol satışını yasaklasınlar o zaman erken kapatırım dükkanımı" diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER