Alpözen’den ‘Sağlık Yasası’na tepki: “Bizi yok saydılar”

TBMM'de kabul edilen 'Sağlıkta Şiddet' düzenlemesi yasalaşmış, Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezası yüzde 50 oranında arttırılmıştı. Düzenlemede veteriner hekimlerinin kapsam dışı kalmasına veterinerler tepki gösterdi. Muğla Veteriner Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Alpözen; “Saldırıya uğrayan o kadar çok veteriner hekim var ki, bizi yok saymaya kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

Alpözen’den ‘Sağlık Yasası’na tepki: “Bizi yok saydılar”

Sağlık çalışanlarına şiddet gün geçtikçe artarken, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ‘Sağlıkta Şiddet Yasası' düzenlemesi 290 milletvekilinin kabul oyuyla yasalaştı. Yeni yasayla birlikte sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezası yüzde 50 oranında arttırıldı. Buna göre, şiddet uygulayanlara hapis cezası verilecek, cezalar ertelenmeyecek. Sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlerine yer verilmemesi veterinerleri isyan ettirdi.

Bir çok veteriner hekimin şiddete maruz kaldığını belirten Muğla Veterinerler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Alpözen tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Sağlıkta şiddet yasasına biz veteriner hekimler dahil edilmedik. Oysa şiddete uğrayan o kadar çok meslektaşımız var ki. Küpesi olmayan sığıra sevk raporu vermediği için celep tarafından darp edilen, gıda değeri taşımadığı için kesimine izin vermediği sığır yüzünden kasap tarafından darp edilen, klinikte her türlü müdahaleye rağmen kurtarılamayan kedi veya köpek yüzünden “sözde” hayvan severler tarafından saldırıya uğrayan o kadar çok veteriner hekim var ki !.. Bugün 250'den fazla zoonoz hastalıkla mücadele eden, bu hastalıklardan insanları koruyan veteriner hekimler nasıl sağlık sınıfına dahil edilmez anlamıyoruz”

“BİZİ YOK SAYMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR”

Tarihte birçok veteriner hekimin önemli başarılara imza attığını vurgulayan Alpözen, sözlerini şöyle tamamladı:

“1924 yılında kadınlarda gebeliği önleme amacıyla kullanılan thalidomide etken maddeli ilacın çocuklarda beyin gelişimini ve noksan uzuvla doğmasına sebep olduğunu bulan ve sağlık bakanlığına bunu anlatarak ülkemize girişini önleyen ve bir kuşağın yitip gitmesini önleyen Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün veteriner hekimdi. 1906 yılında Dr. Albert Calmette ile birlikte tüberküloz aşısını geliştiren bilim insanı Camille Guerin veteriner hekimdi. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi FAZ -1 aşısını tamamlayan Prof. Dr. Aykut Öz Darendeli veteriner hekimdi. Ve bu günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan pandeminin sebebi COVID 19 virüsü. Bulunmasını tüm dünyanın dört gözle beklediği Corona aşısının ilk aşaması olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılmasını başaran iki bilim insanı; Prof. Dr. Aykut Özkul ve Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Veteriner hekimdir. Bugün eğer bir kuşak özürlü doğmadıysa, tüberküloz nedeniyle hayatlarının baharında ölmüyorsa, kırım Kongo kanamalı ateşi gibi zoonoz bir hastalıktan ve çok yakın bir gelecekte COVID 19'dan kurtuluyorsa bu birçok bilim insanının yanında veteriner hekimlerin de sayesinde olacaktır. Bizi yok saymaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Unutulmamalıdır ki; Beşeri hekimlik insanı, veteriner hekimlik insanlığı tedavi eder.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68