“Altın Kızlar”ın dillerinde aynı türkü: Ay-Yıldızlı forma

Yatağan ilçesinde, atıl vaziyette bulunan TEKEL'in eski tütün deposunda çalışarak şampiyonalarda başarılar elde eden Muğlaspor Okçuluk Takımı’nın minik bayan takımı sporcuları, tek hedeflerinin Ay-Yıldızlı forma ile Türk bayrağını uluslararası müsabakalarda dalgalandırmak olduğunu söylediler.

“Altın Kızlar”ın dillerinde aynı türkü: Ay-Yıldızlı forma
 Yatağan ilçe merkezine en uzak mahallelerden biri olan Bencik Mahallesi’ndeki Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Ejder Sözen tarafından 5 yıl önce kurulan okçuluk takımı, ulusal müsabakalarda elde ettikleri başarılarla göz dolduruyor. Takımdaki kız sporcular, katıldıkları hiçbir şampiyonadan eli boş dönmediği için kendilerine “Altın Kızlar” denilmeye başlandı.

Katıldıkları tüm turnuvalardan madalyalarla dönen okçuluk takımı, son olarak, şubat ayının başında Samsun’da düzenlenen Salon Minikler Türkiye Şampiyonası’nda geleneğini bozmadı ve 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile takım halinde şampiyon oldu. Muğlaspor Okçuluk Takımı, ayrıca turnuvada bir de Türkiye rekoru kırdı.

Şampiyonada başarılı bir performans sergileyen Muğlaspor Okçuluk Takımı sporcusu Songül Lök 2 altın madalya, Sevda Yaka 1 altın ve 1 bronz, Tuğçe Aba 1 altın ve Gülçin Balık 1 gümüş madalya kazanırken, bireyselde ilk üç sırayı alan sporcular, kürsüyü kapatma başarısını da gösterdiler.

Atıl vaziyetteki tütün deposundan, Türkiye şampiyonasına

Bugüne kadar katıldığı şampiyonalarda 7 kez kürsüye çıkan Gülçin Balık, muhabirimize yaptığı açıklamada, antrenörleri Ejder Sözen ile birlikte yazları aile sağlığı merkezinin bahçesinde, kışları ise eski TEKEL tütün deposunda çalıştıklarını söyledi.

Şampiyonalar için sıkı bir çalışma programı gerçekleştirdiklerini anlatan Balık, hazırlıklar sırasında verdikleri emeklerin karşılığını şampiyonalarda aldıklarını belirterek, “Çok büyük hedeflerim var. Ay-Yıldızlı formayı terletmek istiyorum. Eğer olimpiyatlarda makaralı yay olursa, Türk bayrağını burada taşımak ve İstiklal Marşı’nı söyletmek istiyorum. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Okçuluk sporu, hayatlarını değiştirdi

Katıldığı 7 Türkiye şampiyonasından, 7’si altın toplam 8 madalya ile 2 Türkiye rekoru elde eden Songül Lök, okçuluk sporuna başladıktan sonra hayata bakış açısının değiştiğini söyledi.

Lök, derslerden arta kalan zamanlarda bir araya gelerek çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“İlk yarışmalarda tabi biraz acemilik vardı. Çünkü ilk defa yarışmaya gidiyordum ve heyecanımı kontrol edemiyordum. Ama yarışmalara gittikçe bu duygularımı daha çok bastırmayı öğrendim ve bu yarışmalarda kazandığım tecrübeleri, bir sonraki yarışmalara taşıyarak, daha başarılı oldum. Bundan sonraki hedefimi, tabi ki de daha da büyüttüm. Milli takıma girmek ve milli takım adına dünya şampiyonalarında makaralı yay bayanlarda dünya sıralamasında ilk beşe girmek istiyorum.”

Geldikleri yeri duyan, şaşırıyor

Altı şampiyonadan da madalyayla dönen ve 2 Türkiye rekoru sahibi Tuğçe Aba, Muğla’nın en ücra mahallelerinden biri olan Bencik’in adını, okçulukla birlikte tüm Türkiye’ye duyurdukları için mutlu olduklarını kaydederek, “Yarışmada, bana nereden geldiğimi soran kişilere, Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı uzak bir mahalle olan Bencik Mahallesi’nden geldiğimi söyledim. Herkes buna çok şaşırdı. Hedefim, milli takıma girebilmek. Sabah kalktığımda milli takımı, akşam yatarken milli takımı düşünüyorum. Bunun için çok çalışıyoruz. Antrenörümüzün girişimi ve özverisiyle, buralara kadar geldim. Çok şükür ki çalışmalarımızı hala sürdürebiliyoruz” şeklinde konuştu.

 “Milli takıma gireceğime de inanıyorum”

Okçuluk sporuna 4 yıl önce başladığını ve bu süre içerisinde katıldığı şampiyonalarda toplam 5 madalya ile bir Türkiye rekoru elde eden Sevda Yaka ise, okçuluğa şans eseri başladığını söyledi.

Takımın antrenörü Sözen’in takıma yeni sporcular eklediği sırada şans eseri kendisiyle tanıştığını ve kendisini antrenmana davet ettiğini belirten Yaka, şunları ifade etti:

“Ejder ağabey, antrenmanlarımıza başladığımızda ilk gün, ‘senden çok iyi bir okçu olur’ demişti. Şimdi neden öyle söylediğini daha iyi anlıyorum. İlk yarışmamda, neyin ne olduğunu tam olarak bilmiyordum. Ama sonrasında bilgim arttıkça ve yarışmalara katıldıkça artık her şeyin farkına vardım. Yarışmalara çok büyük bir azimle hazırlanıyoruz ve yarışmalarda bunun karşılığını alıyoruz. Hedefim, milli takıma girip Türk bayrağını dalgalandırmak istiyorum. Bunun için elimden geleni yapacağım. Milli takıma gireceğime de inanıyorum.”

Bir sporcuyla kuruldu, 5 yılda 21 sporcuya ulaştı

Kurulduğu günden bu yana çok sayıda ulusal turnuvaya katıldıklarını anlatan antrenör Ejder Sözen de 5 yılda 58 madalya, 9 kupa kazandıklarını, 15 Türkiye rekoru kırdıklarını belirtti.

Bencik'te eğitim gören bir öğrencinin takıma katılmasıyla faaliyetlere başladığını belirten Sözen, "Takımımızda 11-12, 13-14 ve yıldızlar yaş gruplarında 21 sporcumuz var. 11-12 ve yıldızlar yaş gruplarında kız ve erkek sporcularımızla turnuvalara katılırken, 13-14 yaş kategorisinde sadece kız sporcumuz olduğu için bu yaş kategorisinde sadece kızlarda yarışıyoruz. Bu sporcularımızı, yaş gruplarına uygun olan turnuvalara götürüyoruz" diye konuştu.

Sözen, son olarak Samsun'da katıldıkları turnuvada bireyselde Songül Lök'ün altın, Gülçin Balık'ın gümüş, Sevda Yaka'nın ise bronz madalya kazandığını bildirdi. Takım yarışmalarında da altın madalya elde ettiklerini belirten Sözen, "Topladığımız madalyalarla şampiyonanın en başarılı takımı olarak Türkiye şampiyonu olduk" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95