Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı Muğla’da başladı

Ziraat Bankası Muğla Bölge Yöneticisi Recep Özdemir, Hazine Müsteşarlığının altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracının Muğla’da başladığını bildirdi.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı Muğla’da başladı
 Ziraat Bankası Muğla Bölge Yöneticisi Recep Özdemir, Hazine Müsteşarlığının altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı’ talep toplama işlemleri Ziraat Bankası’nın Muğla’daki şubelerinde başladığını bildirdi. Yatağan Şubesi’nde talep toplama işleminin yapılmadığını kaydeden Özdemir, taleplerin Menteşe, Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Milas şubelerine yapılabileceğini belirtti.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığınca yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla, Türkiye genelinde etaplar halinde gerçekleştirilecek olan “Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı” talep toplama işlemlerine yetkili tek banka olan Ziraat Bankası şubelerinde başlanıldı. Ziraat Bankası Muğla Bölge Yöneticisi Recep Özdemir, yurt genelinde 02 Ekim 2017 tarihinde başlayan ve 27 Ekim 2017 tarihinde sona erecek olan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yastık altında altını bulunan tüm vatandaşların hem birikimlerini en avantajlı şekilde değerlendirmek, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına ihraca katılımının önemine vurgu yapan Recep Özdemir, uygulama hakkındaki açıklamalarda bulundu.

Özdemir, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası

“Altın Tahvili, Hazine Müsteşarlığı'nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Devlet İç Borçlanma Senedidir. Altına Dayalı Kira Sertifikası ise yine Hazine Müsteşarlığı'nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvillerdir.

Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında 2 bin 200 ton altın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi Hazine Müsteşarlığı'nın bu ihraçtaki amacıdır. Bankamız ihraca aracı tek banka olarak belirlenmiştir.

Kimler başvurabilir?

Yastık altındaki altınını değerlendirirken orta vadeli getiri kazanmak isteyen tüm yurtiçi ve yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir.

Avantajları

Altınların evde çalınma veya kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve stopaj kesintisi olmadan 6 aylık kupon ve kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Mevduatta stopaj oranı vadesine göre yüzde 10-15 arasında değişmektedir. Tahvil gelirleri ise yüzde 10 stopaj kesintisine tabidir. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasında ise stopaj ve vergi kesintisi bulunmamaktadır. 6 aylık kupon ve kira oranı yüzde 1,20, yıllık getirisi ise yüzde 2,40'dır. Kupon ve kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle lira cinsinden aktarılacaktır.

Altın Tahvili için talep toplama döneminde sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Hurda altınlar kabul edilirken eksper Darphane tarafından basılan altınları adet olarak, diğer altınları tartarak herhangi bir ıskontoya tabi tutmadan değerini hesaplayacaktır.

Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın ve ayrıca Reşat Altınlar eksper tarafından kabul edilmeyecektir.

Dönemsel getiri nasıl elde edilecek?

İhraç edilecek olan Tahvil ve Kira Sertifikasının vadesi 2 yıl olup, 6 aylık kupon ve kira oranı yüzde 1,20, yıllık getirisi ise yüzde 2,40'dır. Kupon ve kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle lira cinsinden aktarılacaktır.

Müşteri, ihtiyaç ya da başka bir nedenle vadesinden önce Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası'nı geri satmak isteyebilir. Bu durumda fiziki olarak altın alma hakkı olmayacak olup, tıpkı kuyumcuda altın bozdurur gibi Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını istedikleri zaman bankamıza satabilecek ve lira karşılığını işlemiş faizi ile birlikte alabileceklerdir. Yapılacak ödemede Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının fiyatı, piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak bankamız tarafından belirlenecektir.

Süre sınırlaması

İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde Altın Tahvillerinin ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarının bankamıza satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında müşterilere yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak yüzde 1,5 oranında ıskonto uygulanarak bankamız tarafından geri alım fiyatı ilan edilecektir.

İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında Altın Tahvillerinin ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Bankamıza satılmak istenmesi durumunda her hangi bir ıskonto uygulanmayacaktır.

Devredilebilir ve satılabilir

Müşteriler vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir. Alıcı adına bankamızda yatırım hesabı açılması ve şubemizde işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Devir işlemleri yatırım hesabı virmanı yapılarak gerçekleştirilir.

Vade sonu ödemesi

Vade sonunda anapara ödemesi müşterinin vadesiz altın mevduatı hesabına gram altın olarak geri ödenebileceği gibi, ‘1 kilogramlık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak’ vade tarihinden sonra Bankamızca belirlenecek tarihlerde ve şekilde fiziken geri alınabilecektir.

Dönemsel getiri de fiziki altın olarak talep edilebilir mi?

Hayır, fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz ve kira getirileri lira cinsinden müşterinin yatırım hesabına ya da talep edildiği takdirde vadesiz lira mevduat hesabına ödenecektir.

Hesap işletim ücreti yok

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası kapsamında açılan hesaplardan müşteriden hesap işletim ücreti ya da başkaca bir komisyon kesilmeyecektir. İhraçla sağlanan getiriler gelir vergisinden muaf olacaktır.

İhraç işlemleri için Bölgemiz Şubelerine hangi tarihlerde başvurulmalıdır ?

Muğla İli Talep Toplama Tarihleri :    

Muğla Şubesi – (16.10.2017 – 25.10.2017)

Fethiye Şubesi – (16.10.2017 – 20.10.2017)

Likya-Fethiye Şubesi – (23.10.2017 – 27.10.2017)

Marmaris Şubesi – (23.10.2017 – 25.10.2017)

Bodrum Şubesi – (26.10.2017 – 27.10.2017)

Milas Şubesi – (26.10.2017 – 27.10.2017)”

 

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56