“Amaç; Yatağan'ı yaşanabilir bir geleceğe taşımak!”

Temmuz ayı içinde genel kurulu yapılan ve başkanlığına Avukat Halil Arslan'ın seçildiği Yatağan Kent Konseyi yönetim kurulu gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir açıklama yapan Yatağan Kent Konseyi Başkanı Av. Halil Arslan, amaçlarının “Yatağan için daha güzel daha iyi ne yapılabiliri; araştırmak, tartışmak ve projelerle gündeme taşımak” olduğunu belirtti.

“Amaç; Yatağan'ı yaşanabilir bir geleceğe taşımak!”
 16 Temmuz 2014 Çarşamba günü yapılan genel kurul ile yeni başkan ve yönetim kurulu üyeleri belirlenen Yatağan Kent Konseyi çalışmalara devam ediyor.  Yatağan Kent Konseyi Başkanı Av. Halil Arslan ve yönetim kurulu üyeleri ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda son olarak dün gazetemizi ziyaret eden Kent Konseyi’nin Başkanlığını Halil Arslan yaparken; yönetimi ise; Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzu, Sayman Dr. Hakkı Turan, Yürütme Kurulu Üyeleri Sevgi Karataş, Nizamettin Arıkan, Kemal Özcan, Servet Göka, Vahdet Beçin, Şenyüz Buğday, Özcan Topçuoğlu oluşurken genel sekreterlik görevini ise Uygun Yaka yapıyor. Yatağan'da 10 yıldır örgütlü bulunmasına karşın yeterince aktif olmadığı için bilinmediği öne sürülen Yatağan Kent Konseyi'nin daha aktif olması için çalışmalara başladıklarını belirten konsey yöneticileri Kent Konseyi'nin Yatağan'ın en büyük sivil toplum örgütü olduğunu belirttiler. Arslan, konsey yönetimin siyasi partiler, sendikalar, odalar ve kaymakamlığın belirlediği 5 resmi kurum temsilcisinden oluşmasının yanı sıra  ilçede bulunan tüm derneklerin de yasa gereği doğal üye olduklarını belirtti. Belediye başkanlığı tarafından önerilen 3 kişiden birisinin kent konseyi yönetimi tarafından Kent Konseyi Genel Sekreterliğine seçildiği öğrenildi.

Arslan, Yatağan en büyük sivil toplum kuruluşu olan kent konseyinin, kadın meclisi, gençlik ve çocuk meclisi, engelli meclislerinin oluşturulması için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Başkan Av. Halil Arslan kent konseyi çalışma ilkelerini ise;

Kentin sorunlarını ve ihtiyaç-larını sahiplenme, aktif katılım ve çözümde ortaklık ilkeleri temelinde Yatağan'ın yaşanabilir bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunmak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin imzaladığı ve onayladığı Birleşmiş Milletler antlaşmalarında, uluslararası sözleşmelerde ve ikili anlaşmalarda anılan, kentli hakları ve kent yaşamına yönelik temel ilkeleri hayata geçirmek.

Yatağan kentinin, içinde yaşayanların demokratik haklarını özgürce kullanabildikleri, insanca bir refah düzeyini yakalayabildikleri demokratik bir kent olmasına katkıda bulunmak.

Uluslararası gelişmeleri ve ülke koşullarını gözeterek tarafsız bir yaklaşımla görüş ve öneriler oluşturmak. Katılımcılığı, demokra-siyi ve uzlaşmayı esas almak.” olarak sıraladı.

Konseyin siyasetle hiçbir ilgisinin olmadığını sözlerine ekleyen Arslan, Yatağan’ın en önemli sorunu olarak görülen YEAŞ’ın özelleşmesiyle bunun ekonomiye yansımaları, Cumhuriyet Caddesi’nin canlanması, Yüksekokul ve sosyal yaşam alanlarının düzenlemesi olduğunu belirtti.

Arslan Kent Konseyi olarak görevlerinin “İlçe halkının beklentilerinin direkt kendilerine aktarılabilmesi için konseye ait bir yer ve telefonla birebir halkla iletişim sağlanıp, tüm görüş ve düşünceler değerlendirilerek, uzman kişilerle  ve yönetimimizi oluşturan arkadaşların da kendi temsil ettikleri vatandaşlarımızın sorunlarını ve önerilerini daha rahat paylaşabilecekleri bir ortam oluşturarak, çözüm yolları aramak” olduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 19:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
selen
selen - 7 yıl Önce

yatağanın lokomotifi sizin vagonu taşımaz. haşmet beyin aklı sizin yapmaya çalıştıklarınızı ermez. gelecek belediye başkan adaylığı çalışmaları olarak algılar. ayrıca algısıda yanlış değildir. haşmet bey bir kez daha davasında haklı çıkacaktır

sert sözler
sert sözler - 7 yıl Önce

inşallah tememninizi gerçekleştirirsiniz. ne diyeyim sayın hasan haşmet eee baya bi güzelleştirdi yatağanı valla parise döndü yatağan :)))))))

SERT SÖZLER
SERT SÖZLER - 7 yıl Önce

ya konuşmi̇yi̇m di̇yorum... tutamiyorum kendi̇mi̇ hadi̇ yatağanin hi̇ç bi̇r yeri̇ne bi̇şey yapmadin en azindan garajdan emli̇yet karakoluna kadar olan merkezi̇ güzelleşti̇r yol yap, kaldirim yap düzenle beledi̇yeni̇n altindaki̇ aydem bürosunun önündeki̇ yol ne yaaa bi̇zi̇m köyde yok bu yollar yuh si̇zi̇n gi̇bi̇ zi̇ni̇yete.........

ali güzel
ali güzel - 7 yıl Önce

yatağan yaşanılabilir değil mi? yatağanı yaşanabilir yapacaklarmış. halil hoca bu sefer haşmeti tuş eder. küslerdi barışmışlar demekki halil hoca haşmet benim evime yumurta attırdı diye serzenişte bulunuyordu. bu sefer haşmetin işi tamam

SIRADAKİ HABER

banner68