“Anadolu basını acil olarak desteklenmeli”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Meclis Plan ve Bütçe Komisyon görüşmesinde yaptığı konuşmada yerel basın ve medya çalışanlarının desteklenmesi gerektiğini savundu.

“Anadolu basını acil olarak desteklenmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) plan ve bütçe komisyon görüşmesinde yaptığı konuşmada koronavirüs sürecinde yerel basın ve medya çalışanlarının durumunu gündeme taşıdı.

Yerel basın ve medya çalışanlarının desteklenmesi gerektiğini savunan Girgin, “Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedirler. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmelidir” dedi.

Yaygın medyanın yanında, il ve ilçelerde yayın yapan yerel basın organlarının, son gelişmeler sonrasında kötü bir duruma düştüğünü ifade eden Vekil Girgin, yerel basının zaten yaşamını sürdürmekte zorlanmakta olduğunu ve birer birer kapılarına kilit vurmak zorunda kaldığını belirtti ve “Coronovirüs Pandemisi sonrasında ise, bütün dünyada olduğu gibi ekonomiler büyük sıkıntı yaşarken, alınan kimi önlemler sonrasında, en büyük finansman kaynakları resmi ilanlar olan yerel gazeteler, çok daha kötü bir duruma düştü” dedi.

“BU TAHRİBATI ÜLKEMİZ KALDIRAMAZ”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin resmi ilan alma hakkına sahip gazeteler için ise şöyle konuştu:  “Mahkeme ve icra ilanları, takibatlar durdurulmuş olduğu için yoktur. Pek çok kamu kurumu ihale yapmamaktadır ve bu nedenle ihale ilanları da durmuştur. Esnafın durumu ortada, reklam veren kalmamıştır. Bu, Anadolu’nun dört bir yanında, yerelin nabzını tutan ve sorunlarını dile getiren, vatandaşı bilgilendiren Bin 50 resmi ilan alma hakkına haiz gazete için tam bir ölüm fermanıdır.  On binlerce basın emekçisinin aileleriyle birlikte açlığa mahkum olmasıdır. Bu tahribatı ülkemiz kaldıramaz.”

Yerel basına acil destek verilmesi gerektiğini savunan Vekil Girgin, yaptığı konuşmada önerilerini şu şekilde sıraladı:

“Anadolu’da bulunan yerel medya şirketleri (en az 4 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmelidir. Resmi kurumlara  olan ödemeler (SGK ve Maliye gibi) en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedelleri de bir süre alınmamalıdır. TÜRKSAT uydu bedeli ödemeleri bir süre ertelenmeli ve döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle, TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşmanın sağlanması. Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedirler. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmelidir. Ayrıca, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. Toplumsal mesaj içeren devletin duyuruları ilgili bakanlıkça resmi ilan olarak yayınlatılmalıdır. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30’u yerel medyaya ayrılmalı ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla eşit olarak dağıtılmalıdır. Yerel Medyanın digital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlansın. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68