Anadolu basınının kalbi Kıbrıs’ta attı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile kardeş üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi. 49. Başkanlar Konseyi’nde Muğla ilini Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akbulut temsil etti.

Anadolu basınının kalbi Kıbrıs’ta attı
 Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı, 30 Kasım-3 Aralık 2015 tarihlerinde Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Girne ve Kıbrıs Amerikan Üniversitelerinin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlikte federasyonun Türkiye genelindeki örgütlü tüm gazeteciler cemiyetleri, başkanlar düzeyinde temsil edildi. 49. Başkanlar Konseyi’nde Muğla ilini Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akbulut temsil etti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin 54. kuruluş yıldönümünün de kutlandığı programda Anadolu’dan gelen cemiyet başkanları il olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

TGF’ye üye il başkanlarına müzakereler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güvenlik, eşitlik ve mülkiyetin önemini vurguladı. Akıncı, mülkiyet sorununun daha çok tazminatlarla halledilmesi gerektiğini vurgularken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demopulos kararına ve yıllardan beri mülkü kullananların haklarına dikkat çekerek, tazminatlar için finansman gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının herhangi bir anlaşmaya onay verebilmek için önce güvenliğine bakacağını belirten Akıncı “Bizler,  Rum adasında azınlık haklarıyla yaşayacak insanlar ve toplum değiliz. İki kesimli, iki kurucu devlete dayalı federal yapıda siyaseten eşit olacakları, özgür toplumlar olarak güvenlik içinde yaşayacakları federatif yapıda yeni bir Kıbrıs’tan bahsediyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta ilk dönemlerde muhtemel coğrafi federasyonun yeterli altyapısı bulunmadığını kaydeden Akıncı, 1974’ten sonra oluşan şartlarda iki kesimli, iki toplumlu federal yapının oluşabileceği üzerinde mutabakat bulunduğunu söyledi.

“İKİ TARAF ANLAŞMADIKÇA HALKA GİDİLMEYECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde iki taraf anlaşmadıkça halka gidilmeyeceğini belirterek, “İki lider mutabakat sağlayabilir mi onu görecekler. Eğer sağlanabiliyorsa o zaman halkın iradesine başvurulacak ama son karar halkındır” dedi. Akıncı, Türkiye hükümeti ile de yakın istişare içerisinde iyi niyetle müzakereleri sürdürdüğünü kaydederek, Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin çok önem ve değer verdiği garantör ülke olduğunu söyledi. Akıncı; “O’nun onayı olmadan bu garanti sistemi yenilenemez” dedi.

Müzakerelerin 6 başlık altında sürdürüldüğünü belirten Akıncı, bazı başlıklarda ilerlemeler sağlandığını anlattı. Mustafa Akıncı, “Her şeyi toz pembe göstermek istemem ancak karanlık bir tablo da yoktur. Olumluluklar var zorluklar da var elbette. O zorlukları iki tarafın da kabul edebileceği bir çerçevede aşabiliyorsak ne mutlu bize. Gayretimiz odur, bu kadar yıldan sonra Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukuk içinde yerini alması şarttır” dedi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar da kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretin Kıbrıs’tan Anadolu’ya sesin daha sık ve daha gür bir şekilde duyurmak açısından büyük fırsat olduğunu, Anadolu basının şu anda Kıbrıs’ta olduğunu ifade etti. Akar, 1974 Barış Harekatından bu yana Türkiye’den en kalabalık basın ordusunun gelmiş olduğunu ifade etti. Akar, ziyaretin gerçekleşmesi nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya da teşekkür etti.

Akar, ziyaretin Kıbrıs görüşmelerinin en kritik aşamasında gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söyleyeceklerinin Anadolu insanına en etkili bir şekilde aktarılacağını kaydetti.

KARACA’DAN 20 BİN ÜYE VURGUSU

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, Federasyon’un Türkiye’nin 71 ilinden üyeleri dışında, KKTC’de 3 ve Azerbaycan’da ise 4 üyesi bulunduğunu yaklaşık 20 bin gazetecinin Federasyon’a üye olduğunu söyledi.

Karaca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunduklarını, Başkanlar Konseyi’nin 71 il KKTC ve Azerbaycan başkanlarından oluştuğunu ifade etti. Yavru Vatan’da bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Karaca, KKTC’deki meslektaşlarıyla sık sık temaslarda bulunup sorunları paylaştıklarını kaydetti. Karaca, Kıbrıs sorununun çözülmesi dileğinde bulunarak, bunun için gerekli desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

KKTC’deki heyet, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini de ziyaret etti.  

KIBRIS SORUNU MASAYA YATIRILDI

Başkanlar Konseyi programı kapsamında düzenlenen “Türk-Yunan İlişkileri ve Kıbrıs Sorunu” başlıklı panel Lefkoşa’da yapıldı.

TGF Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, 2. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar ve Avrasya Radyo Televizyon Gazete Derneği Başkanı İsmail Kahraman birer konuşma yaptı.

2. Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere sürecini yakından izlediğini belirterek geçmişteki tecrübelerini anlattı.

BM Genel Sekreteri başkanlığında, beş zirve toplantısı yaptıklarını hatırlatan Derviş Eroğlu, şunları kaydetti:

“Rumları müzakere masasında anlaşma noktasına getiremedik. Üç cumhurbaşkanı değişti, şimdi dördüncü cumhurbaşkanı görev yapıyor ve Rumlar halen anlaşma noktasına gelmiş değildir. Görüşmelerde Rumların aşırı talepleri devam ediyor ve bu taleplere evet dediğimiz zaman bu topraklarda yaşama hakkımızın kalmayacağını görüyorum. Toprak düzenlemesi adı altında 100 bin Rum’un içimize gelmesi durumunda huzurumuz kalmaz. Erken çözüme ihtimal vermiyorum. Müzakerelerden Nisan ayında bir sonuç alınmasını mümkün görmüyorum. Kıbrıs Türk Halkı’nı ve Anavatan Türkiye’yi tatmin edecek bir anlaşmanın ortaya çıkmasını diliyorum.’’

Başkanlar Konseyi programında ayrıca, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin Merit Cristal Cave Oteli’nde düzenlediği 54. kuruluş yıldönümü resepsiyonu da yer aldı. Düzenlenen resepsiyona KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Merit Oteller Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk, Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Asuman Türkel, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Dim, TGF Genel Başkan Yardımcıları Misket Dikmen, Cafer Esenderim, TGF Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan ile TGF Başkanlar Konseyi üyeleri katıldı.

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Talat burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum kesimiyle yürütülen müzakerelerin bu süreçte de devam edeceğini, Türkiye’nin garantörlüğü olmadan hiçbir belgenin sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Gecede, KKTC’de uzun yıllar basına hizmet eden 4 gazeteciye plaket verildi. TGF Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Mehmet Ali Talat’a gecenin anısına TGF adına plaket sundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı ise 2 Aralık Çarşamba günü Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Senato Kongre Salonu’nda gerçekleştirildi. Aynı gün Federasyon ve GAÜ arasında bir işbirliği protokolü de imzalandı. Protokol kapsamında GAÜ tarafından federasyon üyesi gazetecilerin çocukları veya yakınlarına yüzde 50 indirim imkanı sağlandı.

Toplantıdan önce ise GAÜ Millenium Senato Fuaye alanında toplantıda temsil edilen illerin yerel gazetelerden oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi.

49. Başkanlar Konseyi'nin açılışında konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, GAÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen konsey toplantısının verimli sonuçlar doğuracağına yürekten inandığını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ve Girne Amerikan Üniversitesi başta olmak üzere destek olan, organizasyona katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Karaca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti medyasının, federasyon içerisinde 3 meslek kuruluşuyla temsil edildiğini kaydetti.

Karaca, şunları söyledi:

“Ne mutlu ki Kıbrıslı meslektaşlarımızla mesleki kültürel çalışmalarımız karşılıklı olarak yararlı bir zeminde yürütülmektedir. Kuzey Kıbrıs nasıl ki ülke olarak vatanımızın çok değerli bir parçasıysa, Kuzey Kıbrıs Türk medyası da bizlerin ayrılmaz parçasıdır. Anavatan ile yavru vatan ayrılmaz bir bütündür, iki güzel ülkemizin basını da aynı şekilde içi içe geçmiş, ortak bir mesleki mücadeleye omuz vermektedir. O nedenle 49. Başkanlar Konseyi'ni Kuzey Kıbrıs'ta gerçekleştiriyor olmamızdan TGF olarak büyük onur duyduğumuzu özellikle vurgulamak istiyorum.”

Toplantıda konuşan GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi de,

1974 yılında gerçekleşen Mutlu Barış Harekatı öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri gazetecilere aktararak başladığı konuşmanın devamında şunları söyledi;

“Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik olarak zor günler yaşadığı dönemlerde, Kurucu Rektörümüz ve Yöneticiler Kurulu Başkanımız Serhat Akpınar, 1985 yılında Girne Amerikan Üniversitesi’ni kurdu ve o dönemlerde herkes bu hareketin çılgın bir proje olduğunu belirtti. Daha sonrasında, 1976 yılında Yüksek Teknoji Enstitüsü olarak kurulan, şimdi Doğu Akdeniz Üniversitesi olan üniversite 1986 yılında kuruldu. Bunların ardından üniversiteleşme hareketi başladı ve bugün baktığımızda üniversiteler KKTC bütçesinin yüzde 60-70’ine denk gelen bir ekonomik paya sahiptir. Şuanda yaklaşık olarak 300 bin nüfusa sahip KKTC’nin 103 farklı ülkeden gelen 87 bin öğrencisi vardır. Bu öğrencilerin yaklaşık 60 bini Türkiye’den gelmektedir. Bu süreçte inşaat ve ziraat sektöründe gelişimler oldu ve ülke şuanda yükseköğretim ile ayakta duruyor diyebiliriz. GAÜ tamamen YÖK bağlantılıdır ve TC üniversiteleri ile aynı çatı altındadır. Yabancı öğrenciler için ise kendi politikamızı uygulamaktayız. GAÜ, İngiltere, ABD, Hong Kong, Türkiye ve Moldova’da kampüsleri bulunan yalnızca Kıbrıs ve Girne değil tüm dünyaya yayılmış uluslararası bir üniversitesidir. Uluslararası kampüslerimize yalnızca kendi öğrencilerimizi değil, bulunduğu ülkedeki öğrencileri de alıyoruz. Kendi öğrencilerimiz ise uyguladığımız sistem ile eğitimlerinin bir ya da iki yılını diledikleri kampüste sürdürebilmektedirler. Öğrencilerin yanında birçok farklı ülkeden gelen öğretim üyeleri de mevcuttur” dedi.

Vehbi konuşmasının ardından, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya katılımlarından dolayı plaket de takdim etti. Akşam ise, Türkiye Gazeteciler Federasyonunun 49. Başkanlar Konseyi'nin onuruna Le Chateau Lambousa Hotel’de gala yemeği düzenlendi. Yemeğin ardından toplantıya katılan gazetecilere katılım belgeleri takdim edildi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu bünyesindeki cemiyetlerin başkanları, toplantı ve seminerler dışında arta kalan zamanlarını ise KKTC’nin doğal güzellikleri ile tarihi yerlerini gezerken yavru vatanı yakından tanıma fırsatı buldular. Heyet, Barbarlık Müzesi ve Mavi Köşk’ü de gezdi.

Bu arada TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve beraberindeki heyet, Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme de gerçekleştirdi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68