ANKARA’DA TERMİK SANTRAL İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ

Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması nedeniyle toplanan sendika üyeleri, Ankara’da eylem düzenledi. Yatağan işçileriyle dayanışma gösterilen eylemde, özelleştirmelere geçit verilmeyeceği vurgulandı.

ANKARA’DA TERMİK SANTRAL İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ
 Toros Sokak'ta toplanan Türk-İş'e bağlı sendikalar, Özelleştirme Dairesi'ne yürürken KESK, TMMOB ve siyasi partiler de onlara eşlik etti. Yürüyüş boyunca “Yatağan işçisi yalnız değilsin”, “gün gelecek, devran dönecek, hırsızlar halka hesap verecek” ve “Türk-İş bizi Muğla'ya götür” sloganları atan işçiler, sık sık yolsuzluklara ve özelleştirmelere tepki gösterdiler.

Sıhhıye Toros Sokak’ta bir araya gelen Türk-İş, DİSK, KESK, Genel Maden-İş, Türkiye Yol-İş sendikaları üyeleri, yanlarında getirdikleri dövizlerle yürüyüşe geçti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yakınında toplanan işçiler, Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması ile ilgili bir açıklama yaptı.

“BU MÜCADELE YOLSUZLUĞA DA KARŞI”

Eylemde bir konuşma yapan Tes-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin, hükümete seslenerek “Yatağan'da arkadaşlarımızın yola çıkmasını engelleyenler bilsinler ki; yol kapatmakla bizi engelleyemezler”dedi.

Yatağan işçileri gelememelerine karşın aralarında olduğunu ifade eden Zengin, anayasada hukuk devleti denilen bir ülkede işçilerin seyahat hakkının engellendiğini dile getirdi. Yatağan halkının da özelleştirmeye izin vermeyeceğini söyleyen Zengin, özelleştirmelerin tümüyle iptal edilmesi çağrısında bulundu. Enerji maden işçilerin mücadelesinin yalnızca iş yerlerinin peşkeş çekilmesine karşı olmadığını belirten Zengin, “bu mücadele yolsuzluklara, yalana talana karşı bir mücadeledir” dedi.

Özelleştirme Dairesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Yatağan'da devam eden özelleştirme sürecine ilişkin birçok firmanın ihaleden çekildiğini ve yalnızca iki firmanın kaldığını söyledi. Yatağan'da özelleştirmeye izin vermeyeceklerini belirten Atalay, “Bu mesele Türk-İş'in meselesidir, hepimizin meselesidir” dedi. Yatağan işçilerinin mücadelesinde 6 aydır Maden İş'in ve Tes İş'in yanı sıra KESK'in, emekten yana partilerin desteği olduğunu dile getiren Atalay, Milas'ta nüfusun yarısından fazla emekçinin katıldığı bir mitingle bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in kadro verilmeyeceği açıklamasına tepkilerini birçok eylemle sürdüren kara yolları işçileri, taleplerini burada da yineledi. Yürüyüş sırasında giydikleri kefenlerle ve ayaklarındaki zincirlerle yürüyen işçiler, temsili olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in cenaze törenini gerçekleştirdi. İmam rolündeki işçinin “merhumu nasıl bilirdiniz” sorusuna hep bir ağızdan “işçi düşmanı” olarak yanıt veren işçiler, temsili tabutu kırarak tepkilerini dile getirdiler.

Eyleme Maden İş ve Tes İş'in yanı sıra Türk İş'e bağlı birçok sendika, KESK, TMMOB, DİSK yöneticileri ve üyeleri de katıldı. Emek Partisi, Emek Gençliği, İşçi Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği de eyleme destek verdi.

Çevik Kuvvet polisleri ve TOMA’lar ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın önünde barikat kurularak önlem alındı. Açıklamanın ardından işçiler, eylem alanından ayrıldılar.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER