Antik kentin gönüllü bekçileri

Antik kentin gönüllü bekçileri

Antik kentin gönüllü bekçileri

Gelmiş geçmiş birçok medeniyete tanıklık eden Stratonikeia Antik Kenti'nde yaşam devam ediyor. 70 yaşındaki Mahinur Eroğlu ve Arife Işık, atalarından kalma evlerde yaşamaya devam ediyor. Burada yaşamaya devam eden Stratonikeia sakinleri, kazı çalışmalarını yürüten ekiple iç içe yaşıyor.

Adını bir aşk öyküsünden alan üç bin yıllık tarihi kent Stratonikeia'da hâlâ yaşam devam ediyor.

Her şeye rağmen atalarından kalma evleri terk etmek istemeyen Mahinur Eroğlu ve Arife Işık, kazı ekibiyle iç içe yaşadıklarını belirtiyorlar.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Bilal Söğüt'ün kendilerine her konuda yardımcı olduğunu belirten Mahinur ve Arife nineler; “bizim yerimiz, yurdumuz Stratonikeia. Eşlerimiz öldü, çocuklarımız başka yerlerde çalışıyor ama biz buradan ayrılamıyoruz. Dedelerimiz, atalarımız yıllarca burada yaşadı ve biz de yaşamaya devam ediyoruz. Kazı ekibindeki gençler bizim torunlarımız gibiler. Her ihtiyacımıza koşuyorlar. Özellikle Kazı Başkanı Bilal Söğüt bizlerle çok yakından ilgileniyor. Ayrıca, yıllarca yaşadığımız Stratonikeia'da yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkarılan tarihi eserleri gördükçe yaşadığımız yerin değerini daha iyi anlıyoruz. Nedense buradan ayrılamıyoruz” dediler.

Kazı Başkanı Bilal Söğüt ise, antik kentte aktif yaşamın devam edebilmesinin kendileri için de çok önemli olduğunu belirtti. Söğüt; “Stratonikeia, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, eşi benzeri bulunmayan bir antik kent. Stratonikeia'yı ziyaret eden misafirlerimiz Osmanlı Dönemi'nden kalma taş döşeme yolları kullanarak, antik çağların özelliğini yansıtan eserlere hayran kalıyorlar. Stratonikeia, bu özelliğiyle diğer antik kentlerden ayrılarak tarih meraklılarına ayrı bir keyif veriyor. Binlerce yıldır insanların yerleşim sağladığı bu alanda, kazı çalışmalarının arasında hâlâ aktif yaşamın devam etmesi de ayrı bir güzellik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90