Arıcılar, arı hastalıkları konusunda bilgilendirildi

Muğla İl Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından Yatağan’da faaliyet gösteren arıcılar, kovanlardan kaliteli ve daha fazla verim alınabilmesi için arı hastalıkları konusunda bilgilendirildi.

Arıcılar, arı hastalıkları konusunda bilgilendirildi
 Muğla İl Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), Yatağan Belediye Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansla, Yatağan’da faaliyet gösteren arıcıları bir araya getirdi. Düzenlenen konferansta, arıcılık sektörünün en önemli sorunu olarak gösterilen varroa (arı biti) hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Konferansın konuşmacısı Uludağ Üniversitesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Aydın, arıcılık işiyle uğraşanlara arı biti ve arı hijyeni konularında bilgiler verdi.

Sinevizyon ortamında konferansa katılanlara sunum gerçekleştiren Aydın, kovanların kışa hazırlanması, ilkbaharda koloni yönetimi, kovan kayıtlarında yapılması gerekenler, arı hastalıkları, bal arılarında ilaç kullanımı, varroa ile mücadele stratejisi, kolektif çalışma, toplu mücadele ve avantajları konularında geniş bilgiler verdi.

Arıcıların ilaç kullanımını çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, “Kesinlikle ruhsatsız ilaç kullanmayın. Yasal olmayan yöntemlerle üretilen ilaçlar, ilaç değil, zehirdir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar, arılara olduğu kadar, insan sağlığına da zarar vermektedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68