Arkeoloji Üniversitesi’nin Müjdesi Stratonikeia’da Verildi

Denizli Pamukkale Üniversitesi Senatosu geçtiğimiz Cumartesi günü Stratonikeia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelirken, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın Arkeoloji Üniversitesi kurulması yönünde yürütülen çalışmalar hakkında verdiği bilgiler dikkat çekti.

Arkeoloji Üniversitesi’nin Müjdesi Stratonikeia’da Verildi
 Denizli Pamukkale Üniversitesi Senatosu Cumartesi günü Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Stratonikeia Kazı Başkanı Bilal Söğüt ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Başkanlığındaki okul senatosunun yanı sıra, Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu katıldı.

Sabah saatlerinde yapılan kahvaltıyla başlayan program, Stratonikeia Antik Kenti gezisiyle devam ederken antik kent hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bilal Söğüt; “Tarihi çağların her dönemine tanıklık eden Stratonikeia’da yürüttüğümüz kazı çalışmaları yerli yabancı pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Ayrıca Stratonikeia’nın düzenlenen organizasyonlara da ev sahipliği yapması taşıdığı tarihi değerin en açık göstergesi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca organizasyon hakkında bilgi veren PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın kurulması planlanan Arkeoloji Üniversitesi ile ilgili yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Pamukkale Üniversitesi’nin 8 ayrı kentteki kazı çalışmalarına öncülük ettiğini belirten Prof. Bağcı; “Öncelikle bizim Stratonikeia Antik Kenti’nde bir araya gelmemize vesile olan Yatağan Kaymakamlığına, Belediye Başkanlığına ve GELİ Müessese Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Pamukkale Üniversitemizin arkeoloji üzerine yürüttüğü önemli çalışmalar mevcut. Bölgemiz arkeoloji alanında büyük bir öneme sahip. 8 kentte yürütülen kazı çalışmalarının başkanlığını üniversitemiz yürüttüğü gibi 19 antik kentin araştırılması için geliştirilen projeler de var.

Ancak Arkeoloji Üniversitesi kurulması için verdiğimiz mücadele de bu konuda çok önemli. Elle tutulur gelişmelerin mevcut olduğunu belirtmek istiyorum. Amacımız Arkeoloji üzerine bir üniversite kurulamasa da Arkeoloji üzerine bir enstitü kurulmasına ön ayak olmak. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır” şeklinde konuştu ve Stratonikeia’nın önemine vurgu yaparak; “Kazı çalışmalarını yürüttüğümüz antik kentlerden bir tanesi de Stratonikeia. Stratonikeia yapısı bakımından ayrıca önem arz ediyor. Çünkü burası pek çok çağın izini taşıdığı gibi hala yaşayan bir antik kent olarak dikkat çekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2013, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
ademyildiz
ademyildiz - 7 yıl Önce

arkeoloji ünivaersitesi olmaz. olsa olsa arkeoloji enstitüsü kurabilirsiniz. arkeoloji üniversitesi derken insanlar yanılıyor. üniversite olmak demek belli disiplinlerin olması demektir. terminoloji hatası var sanırım

SIRADAKİ HABER

banner56