Arnavut vali, Stratonikeia Antik Kenti’ne hayran kaldı

Muğla Valiliği’nin işbirliği ve ortak çalışmalara yönelik niyet beyanı imzaladığı Arnavutluk’un Avlonya kentinin valisi Flamur Mamaj, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyareti etti.

Arnavut vali, Stratonikeia Antik Kenti’ne hayran kaldı

Muğla Valiliği’nin mevcut uluslararası anlaşmaların ticari, ekonomik, bilimsel, teknik ve kültürel bağlarının genişletilmesi, dış ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla işbirliği ve ortak çalışmalara yönelik niyet beratı imzaladığı Arnavutluk’un Avlonya kentinin valisi Flamur Mamaj, beraberindeki heyetle beraber Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi.

Burada Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt tarafından karşılanan Mamaj, antik kentte incelemelerde bulundu. Mamaj, kenti gezerken Şaban Ağa Camisi önündeki sadaka taşına para koydu.

Söğüt’ten kent hakkında bilgiler alan Mamaj burada yaptığı açıklamada, imzalanan niyet beyanına göre ekonomi alanında ilçe ve bölgelerde küçük ve orta işletmelerin gelişmesi, Avlonya ve Muğla arasında bağlantıların sağlamlaştırılması, kültür, spor, turizm, eğitim ve çevre gibi farklı alanlarda devlet ve özel yatırımlı programlara yönelik çalışmalarda işbirliği sağlanacağını belirtti.

Fırsat buldukça kentin fotoğraflarını çeken Mamaj, Stratonikeia Antik Kenti’ne hayran kaldığını kaydederek, “Muğla ile yapacağımız işbirliğinin devamını ve artmasını temenni ediyorum. Yaptığımız anlaşmalardan birisi de turizm ile ilgiliydi. Tarihi ve kültürel turizmi tanıtma açısından büyük bir anlaşma imzaladık. Burada çok eski zamanlara ait tarihi yapılar var. Yaptığımız anlaşma kapsamında, Arnavutluk’tan getireceğimiz bilim adamlarıyla ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz ve bu kapsamda işbirliği yapacağız” diye konuştu.

Muğla Vali Yardımcısı Özdemir ise, kültür, turizm, ticaret ve tarih ile ilgili çalışmaları bir araya gelerek güçlendireceklerini, çalışmalarla gönül bağlarını sağlamlaştıracaklarını söyledi.

Ziyaretin sonunda, Kazı Başkanı Söğüt tarafından Mamaj’a, kendi eseri olan “Stratonikeia ve Kutsal Alanları” adlı kitap hediye edildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68