ARSLAN; “YATAĞAN HALKI SANTRALDEN ALACAKLIDIR”

Yatağan Kent Konseyi Başkanı Avukat Halil Arslan yaptığı açıklama ile Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin satışını onaylaması konusunu değerlendirdi. Arslan; “Yatağan halkı; hayatını, sağlığını ve geleceğini santral ile paylaşmıştır. Santral kimimizi öldürmüş, kimimizi hasta etmiş, kimimizi de sakat bırakmıştır. Bu nedenle Yatağan halkı santralden alacaklıdır” dedi.

ARSLAN; “YATAĞAN HALKI SANTRALDEN ALACAKLIDIR”
 ÖYK, ihalenin 1 milyar 91 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesini onaylamasının ardından Yatağan Kent Konseyi Başkanı Avukat Halil Arslan konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaparak satış kararını değerlendirdi. Yatağan Kent Konseyi Başkanı Arslan, Yatağan halkının santralden alacaklı olduğunu belirtti. Arslan yaptığı açıklama; “Nihayet beklenen oldu ve Yatağan Termik Santralı özelleştirildi. Sayın Başbakan (Seçilmiş Cumhurbaşkanı) seçimden 3 gün önce satışı onayladı ve seçimden 6 gün sonra da resmi gazetede satış yayınlandı.

Alıcı firma, 45 gün içinde santralı teslim alıp, işletmeye başlayacak.

Santral, 1990’larda başlayan küreselleşme furyasının kurbanı oldu. Devletin elinde satılmayan bir şey kaldı mı bilemiyorum. Yatağan İşçileri ve Yatağan Halkının direnişleri ile özelleşme bu güne kadar geciktirilebildi. Çalışan arkadaşlarımızın verdiği olağanüstü mücadele emekten yana düşünenlerin göğsünü kabarttı. Mücadeleleri birçok kuruluşa örnek oldu. Arkadaşlarımız ile ne kadar övünsek azdır. Türkiye’nin övgüsünü kazandılar.

Yatağan Halkı eskiden bu yana özelleştirmeye karşı çıktı. Kısa süre önce özelleşen Yatağan Süt ve Yem Fabrikalarının sonunu görmüştü. Hele hele yeterli rekabet ortamı oluşturulmadan devlet tekelindeki elektrik üretiminin özelleştirilmesi geri dönülemez riskleri beraberinde getiriyor. Zira elektrik; “bu bakkalda yok, diğerine bakalım” diyebileceğimiz bir meta değildir. Çağdaş yaşamın olmaz ise olmazıdır.

Santralın özel kişilerin eline geçmesi, her türlü denetimden yoksun, kar öncelikli çalıştırılmasına neden olacaktır. Satış öncesi torba yasa ile alıcılar hukuken korunmaya çalışılmış, beş yıl içinde çevreye verilen zararlardan dolayı haklarında cezai kovuşturma yapılamayacağı bile yasaya yazılmıştı. İyi ki; ucube madde iptal edildi.

Santralı pazarlayanlar, santralin çevreye zarar vererek çalıştırılacağını biliyorlardı, bu nedenle bu maddeyi yasaya koymuşlardı. Ancak, Yatağan Halkı santrali ile özleşmiştir. Çünkü; hayatını, sağlığını ve geleceğini onun ile paylaşmıştır. Santral kimimizi öldürmüş, kimimizi hasta etmiş, kimimizi de sakat bırakmıştır. Bu nedenle YATAĞAN HALKI SANTRALDAN ALACAKLIDIR. Üretimin vazgeçilmezleri olan çalışanlar ile yıllardır  zehir soluyan Yatağan Halkını yok sayarak, oldu-bittiye getirilen bu satışı kabullenmemiz mümkün değildir. Yıllar sonra Yatağan’da bir “Soma Faciası”nın yaşanmasından endişeliyiz.

Üç-beş dolar karşılığında tüm GELİ kömür havzasını, 700 daire ve sosyal binalarını eşantiyon olarak vererek, santralin 3 yıllık geliri karşılığında belli kişilere peşkeş çekilmesi mantık ile bağdaşacak bir olgu değildir.

Her şey bitti mi? Hayır. Bu satışın iptali için Danıştay’a dava açma hakkımız var. İlgililer bu konuda hazırlık yapıyorlar. İyi anlatılır ise; davanın lehimize sonuçlanacağını düşünüyorum. Hak yerini bulacak, “Direniş Çadırı” da şenlenecektir.

Yatağan Halkı her zaman olduğu gibi, direnen işçi kardeşleri ile birlikte olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
yörük efe
yörük efe - 7 yıl Önce

yatağan termik santrali hiçbir zaman yatağanın ve yatağanlının hayrına olmadı kaymağını hep dışardan gelenler yedi.bize de geriye külü ve de insanımıza bıraktığı kanser illetini bıraktı.oraya termik santrali kurduran zihniyeti allaha havale edi̇yorum.

enver akcan
enver akcan - 7 yıl Önce

bir zamanlar yatağanda pratisyenlik yapan bedriye isimli sağlıkcı santralla anlaşarak para almış ve bilerek anlaşmalı davayı yargıtay 4. dairesinde kaybetmiştir... parayı alıp bodruma kaçmış ve yatağan halkını kaderiyle başbaşa bırakmıştır... şimdi bu yüzden santral hakkında hiçbir dava açılamamaktadır...kocasıda muğla avkatlar odası başıdır...yüzsüzce santral aleyhindeymiş gibi görünmektedirler ...editörlere saygılarımla !

Besiktas
Besiktas - 7 yıl Önce

Kaymağını sende yedin yörük efe tüm yatsğan halkı köyleri hepsi yedi işe girsede girmesede lokalinde düğünümü yapanlar yemeğini yiyenler yolları yapılanlar kuyusu açılanlar kamyonlarla kumları çekilenler herkes yedi kısacası biz gidince anlaşılacak değeri sen merak etme keşke kalsaydı diye

yörük efe
yörük efe - 7 yıl Önce

bir şeyi tecrübe etmeden bilemezsin kardeş,sizin varlığınız bizim zenginliğimiz değildi ki gidince fakir kalalım.muğladan market arabaları sitelerinizin içinde geziyor . halk size özelleştirme sürecinde destek verdi mi?

ali efe
ali efe - 7 yıl Önce

yatağanda termik santral hep sorun olmuştur. kirlilikten kapatılsın denildi.olmaz dediler. özelleşsin dediler hayır denildi. halk son direnişte yer almadı. sebebi ne? seçim arefesinde adaylar siyasiler adeta çadıra yüz sümede yarıştılar. bu gün neredeler?

tarkan
tarkan - 7 yıl Önce

yatağan santralinden avukatlar hep kazandı. kenara çekilince çevreci oldular. işçi sınıfını desteklediler. maden işe kayyum olan hangi avukattı. işçilere karşı işveren avukatı kimdi? düşünün kendinizi kullandırmayın.belleğinizi canlı tutun

emekci
emekci - 7 yıl Önce

sn arslan isciye karsi isverenin avukatligini yapip sonra bu tur demecler vermek sizce ne kadar etiktir

SIRADAKİ HABER

banner68