Artık onların da günleri var! İlk kez kutlandı

Bu yıl ilk defa kutlanan “19 Ekim Muhtarlar Günü” nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

Artık onların da günleri var! İlk kez kutlandı
 Geçen yıl, muhtar ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik  çalışmaların yürütülmesi amacıyla ilan edilen “19 Ekim Muhtarlar Günü”nün ilk töreni çarşamba günü düzenlendi.

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde düzenlenen tören, Atatürk anıtında düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Yatağan Muhtarlar Derneği’nin çelenginin anıta sunulmasıyla sürdü.

Törene, Yatağan Muhtarlar Derneği Başkanı Nizamettin Arıkan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Törende konuşan Yatağan Muhtarlar Derneği Başkanı Nizamettin Arıkan, Muğla’daki muhtarlık sancağının 1834 yılına Menteşe ocağında kurulduğunu hatırlattı.

Arıkan, muhtarlığın geçmişi hakkında bilgiler vererek, “6 Aralık 2012 tarihinde büyükşehir yasasından sonra köy muhtarlıklarımızın statüsü mahalle muhtarlığına dönüştürülmüş, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra ilçemizde 50 mahalle muhtarlık bölgesi olarak hizmet vermekteyiz” dedi.

Konuşmanın ardından buradaki tören sona ererken, öğle yemeği için Çamlık Restorana geçildi.

Yemeğe, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Emniyet Müdürü Ali Özher, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile mahalle muhtarları katıldı.

Yemeğin ardından konuşan Kaymakam Özkan, muhtarlığın devletin yerelde uzanabildiği en son nokta olduğunun altını çizerek, “Günümüzde, büyükşehir yasasıyla beraber bir takım değişikliklere uğradı. Bundan dolayı da muhtarlarımızın memnuniyetsizlikleri de vardır. Bu memnuniyetsizlikler, herkes tarafından sizin arzu ettiğiniz şekilde algılanıyor. Arzu ettiğiniz değişiklikler de yapılacak. İnanıyorum ki, tüzel kişilikleriniz ve bütçe haklarınız sizlere geri verilecek. Eğer muhtarlıkları yerel bir yönetim olarak görüyorsak bunu muhtarlıklara vermek gerekir diye düşünenlerdenim” diye konuştu.

Muhtarlığın önemine dikkati çekerek, Yatağan’da bu zamana kadar muhtarlık yapmış herkese teşekkür eden Özkan, şunları söyledi:

“Bu saate kadar bulunduğunuz yerlerde her türlü hizmeti sahiplendiniz ve yürütülmesinde çok önemli bir rol üstlendiniz. Varsın tüzel kişilik şimdiki gibi olmasın. Siz yine eski algı ile işlerinizi yapmaya devam ediyorsunuz. Bu da bulunduğunuz yerlere hizmet götüren kuruluşlar açısından çok ciddi bir kolaylık sağlıyor. İçinde olduğunuz için farkına varamayabilirsiniz, biz hala kırsalda bir iş olduğu zaman muhtarlığı biliyoruz ve muhtarlıkla çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın ve diğer kurumlarımızın da algısı bu yönde. Bu saate kadar yaptığınız yardımlar, sağladığınız kolaylıklar, merkezi ve yerel yönetimlerle göstermiş olduğunuz işbirliğinden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, Muhtarlar Gününüzü kutluyorum.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95