Artık zeytinyağının kalitesini tadarak analiz edebilecekler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2 gün boyunca Yatağan’da verilen “Zeytinyağı tadım eğitimi”nin sona ermesiyle, katılımcılara belge verildi.

Artık zeytinyağının kalitesini tadarak analiz edebilecekler
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün 2015 Yılı Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri kapsamında, Yatağan ilçesinde, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Dr. Oya Köseoğlu, Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ulaş ve Gıda Mühendisi Elif Burçin Büyükgök tarafından zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Yatağan Ziraat Odası toplantı salonunda 2 gün boyunca süren eğitimlerin ardından, katılımcılara belge verildi.

Düzenlenen törene,  Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Nazif Ekici, Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, Yatağan Malmüdürü Nalan Çalışkan, gıda ve ziraat mühendisleri, zeytinyağı üreticileri ve zeytinyağı fabrikası işletmecileri katıldı.

Tören sırasında konuşan Ekici, uzmanlarca verilen eğitimlere kendisinin de katılmak istediğini fakat yoğunluktan dolayı katılamadığını dile getirerek, “Zeytinyağı tadım eğitimi, hakikaten çok önemli. Burada, zeytinyağının kalitesinin üreticilere ve tüketicilere nasıl anlaşılacağını aktarıyoruz. Bundan sonra da alacakları zeytinyağı konusunda da, çok seçici davranıyorlar. Bu seçicilikten dolayı da kaliteli zeytinyağı alıyorlar. Dolayısıyla, herkes bu eğitimlere katılırsa ve alacakları zeytinyağının kalitesini analiz ederse, üretici de zeytinyağını kaliteli bir şekilde yapmaya mecbur kalıyor” şeklinde konuştu.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak zeytinyağının daha da kaliteli hale getirilmesi için bir takım çalışmalar yürüttüklerini aktaran Ekici, şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 yıldır zeytin yokluğu sıkıntısı var. Dolayısıyla fiyatlar, zeytinyağı kalitesinden dolayı değil, zeytinyağı olmadığından dolayı yükseldi. İnşallah bu durum geçici olur. Çünkü zeytin ve zeytinyağı, hem dünya hem de insanlık için çok önemli. Herkes zeytinyağı tüketmek için yarışmaya başladı. Fakat bizim ülkemizde yaygın olarak tüketilmiyor. Zeytinyağının daha fazla tüketilmesi için çalışmalarımız da var. Ama esas yapmamız gereken, zeytin verimsizliğini ve neden kaynaklandığını araştırmamız lazım.”

Konuşmaların ardından, eğitimlere katılan vatandaşlara belgeleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96