Aşık, camilerin dünü ve bugünü anlattı

Hadis, Arap dili ve Arapça iyi konuşma uzmanı Prof. Dr. Nevzat Aşık, Yatağan Müftülüğünün düzenlediği etkinlikte, “Hz. Peygamber döneminden bugüne cemilerin dini ve sosyal fonksiyonu” konulu konferans verdi.

Aşık, camilerin dünü ve bugünü anlattı
 Yatağan Müftülüğünün, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen etkinliğe katılan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Aşık, toplantıya katılanlara “Hz. Peygamber döneminden bugüne cemilerin dini ve sosyal fonksiyonu” konulu konferans verdi.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliğe, Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Diyanet çalışanlarının din görevlisi değil, din gönüllüsü olması gerektiğini düşündüğünü belirten Müftü Yılmaz, din görevlilerin atanmış biri olarak değil, adanmış biri olarak davranması gerektiğini savundu.

Herkesin Allah’ın gözetimi altında olduğunu kaydeden Yılmaz, “Akşam başımızı yastığa koyduğumuz zaman vicdan muhasebesi yapmak zorundayız. ‘Bugün Allah için ne yaptım’ sorusunu sormak gerekiyor. Hepiniz, Peygamber Efendimizin güzide ashabı kiramı yetiştirdiği Mescid-i Nebevi’nin şubelerinde görev yapıyorsunuz. O ruhu yakalamak, onun aydınlığından ne kadar istifade ediyoruz, günümüze ne kadar aksettiriyoruz, sorgulamak lazım” diye konuştu.

Türkiye’de çok sayıda mülteci, yardıma muhtaç ve sıkıntısı olan insan olduğunu anlatan Yılmaz, onlara duyarlı olması gereken ilk kişilerin din görevlileri olması gerektiğini savunarak, şunları söyledi:

“Allah bizi topraktan yarattı ve sonra yer yüzünü imar etmemizi istedi. Biz imar deyince sadece gökdelenler dikmek, şehirlerimizi beton yığınlarıyla doldurmak olarak anladık. Halbuki merhamet köprüleri oluşturmak gerekiyor. İnsanlar arasında köprüler oluşturmak gerekiyor. Biz çok güzel inşaatlar yaptık ama gönülleri ne kadar imar edebildik. Mabetlerimiz, kaç gönlün imarına vesile oldu. İşte bunların muhasebesini yapmak gerekiyor. Gençlerle camileri dolduruyorsak gönülleri imar etmiş oluyoruz. Çocuklarımızın minicik yüreklerini cami muhabbetiyle imar edebiliriz. Hanımlarla camilerde ibadet olursa, o manevi imarlar olur. Mescitlerin gayesi sadece namaz kılmak değildir. İlimle, mağfiretle, hikmetle donatmak, duygularımızı dokumak gerekir.”

Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Hadis, Arap dili ve Arapça iyi konuşma uzmanı Prof. Dr. Nevzat Aşık tarafından “Hz. Peygamber döneminden bugüne cemilerin dini ve sosyal fonksiyonu” konulu konferans verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68