Atalay: “Özelleştirme oldu-bittiye getirilemez”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 16 Ağustos'ta Resmi Gazetede yayımlanan "Yatağan Termik Santrali" ile ilgili Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararına tepki göstererek “Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesi oldu-bittiye getirilemez” dedi.

Atalay: “Özelleştirme oldu-bittiye getirilemez”
 Atalay, 16 Ağustos’ta Resmi Gazete’de Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) Yatağan Termik Santrali ile ilgili kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin gündeminin Cumhurbaşkanı Seçimine yoğunlaşmışken, adeta "yangından mal kaçırma anlayışı" ile ÖYK’nin 7 Ağustos 2014 günlü kararıyla Yatağan Termik Santralinin ve İlgili Maden Ruhsatlarının bir bütün halinde özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihaleyi sonuçlandırdığı ve nihai kararın onaylandığını anımsatan Atalay, gizlenen bu kararın ancak on gün sonra kamuoyuna açıklandığını bildirdi.

ÖYK kararından da anlaşılacağı üzere, sendikaları öncülüğünde "Yatağan" işçilerinin aileleri ve bölge halkının desteğiyle aylardır sürdürdükleri haklı ve meşru mücadelenin dikkate alınmadığını ve ortaya konulan gerekçelerin göz ardı edildiğini vurgulayan Ergün Atalay, şunları kaydetti:

"Sendikalarımız, Danıştay'da yürütmeyi durdurma ve ÖYK kararının iptali talepli dava açacaklardır. Yatağan Termik Santralinin özelleştirilmesi kararı, bir kamu iktisadi teşebbüsünün mülkiyet ve yönetiminin özel kesime devrinin ötesinde, kamu mülkiyeti ve kamu girişimciliğine yönelik neo-liberal politikaların son örneğidir. Bu kuruluşlar, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarımızın sonucu kurulmuş ve geliştirilmişlerdir. Dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrası birçok ülkede özelleştirme politikaları terk edilmiş, yeniden kamulaştırma yapılmaktadır. Stratejik özellikleri nedeniyle, özellikle enerji temininde sürdürülebilirliği sağlamak için yerel kaynaklarımıza dayalı kömür ve enerji üretimi gibi önemli alanlar, kamunun mülkiyetinde kalmalıdır. Kamu sermayeli işletmelerde, çalışanların da yer aldığı yeni kurumsal yapıların geliştirilmesi öncelikli yaklaşım olmalıdır."

Atalay yaptığı açıklamada, yıllardır ısrarla devam edilen özelleştirme uygulamalarının çalışanlar ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerinin açıkça ortaya çıktığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

"Üretimin vazgeçilmez temel unsuru olan çalışanları ve sendikalarını dışlayarak bir çözüm oluşturulması mümkün değildir. Özellikle madenlerin özel sektör tarafından işletilmesinin yol açtığı olumsuz çalışma şartlarının sonuçları yaşanan 'Soma Faciası' ile görünür olmuştur. Özel sektörün denetimsiz kar hırsının başta işçi sağlığı ve iş güvenliği olmak üzere, çalışma ve yaşama koşullarında yol açtığı tahribat gözler önüne serilmiştir. Bundan böyle özelleştirilen işyerlerinde meydana gelecek iş cinayetlerinin sorumluluğu özelleştirme kararı alanların üzerindedir. TÜRK-İŞ bunun ısrarlı takipçisi olacaktır. Sendikalarımız Yatağanın özelleştirilmesine yönelik karşı çıkış ve eylemlerini kararlılıkla sürdürecektir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68