Atalay: “Yatağan’ın özelleştirilmesi durdurulmalı”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay; "Taşeronlaşma denilen bela biran önce ülkenin gündeminden düşmeli, Yatağan özelleştirmesini durdurmalı, Cumhurbaşkanı Denetleme Kurulunun raporunu sendikalarımızın taslaklarını gündemlerine almalı. Bunlarla ilgili kanunlar çıkarmalı" diye konuştu.

Atalay: “Yatağan’ın özelleştirilmesi durdurulmalı”
 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye'yi yönetenlerin son yarım asırdır işçi lehine karar çıkarmadığını belirterek, "Meclis patron, sermaye ağırlıklı. Bu Meclis'te işçiler lehine bir karar çıkması dün de beklenmedi, bugün de beklenmez" dedi.

Soma Maden Ocağı'nda meydana gelen facia ile ilgili olarak Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Merkez'inde bir basın açıklaması yaptı. Sorunları, sıkıntıları gündeme yeteri kadar getiremediklerini belirten Atalay, “Günde 2 kişi ölürken iş cinayetine kurban giderken haber olmadık, ama 301 arkadaşımız iş cinayetine kurban gidince haber olduk” dedi. Maden ocağında meydana gelen olay sonrası, Soma'ya gittiklerini vurgulayan Atalay, “Keşke bu olaylar olmadan ülkeyi yönetenler bunları görebilseydi. Özellikle madenlerle ilgili gelinen durumda o bölgede ki çalışma şartları ne kadar kötü olduğunu, ne kadar ilkel olduğunu oraya gittiğimiz zaman öğrendik. Oraya gidene kadar ülkenin bakanından, kamu kuruluşlarının genel müdürlüğüne tüm yetkililer bu madenin iyi bir maden olduğunu, bazı gazetelerin köşe yazarı olmak üzere, bizim bazı arkadaşlarımız olmak üzere ‘madenin iyi bir maden’ olduğunu, patronun ‘iyi patron’ olduğunu kamuoyunda herkes dillendirdi. Maalesef oraya gittiğimiz zaman işin öyle olmadığını gördük” diye konuştu.

“Ülkeyi Yönetenler, Meclis Buradan Ders Çıkarmalı”

Soma'da bulunan Maden-İş'e yönelik eleştirilere de değinen Atalay, “Ocağı çalıştıran biziz, ihaleye veren biziz, kamyonla oradan para kazanan biziz gibi özellikle oradaki şubemiz gündeme geldi. Sendikalarımızla ilgili, şubelerimizle ilgili noksanlıklar nedir ne değil üç gündür yoğun bir çalışma yapıyor. Buradan herkes ders çıkarmak zorunda. Ama özellikle ülkeyi yönetenler, meclis buradan ders çıkarmalı” ifadelerini kullandı.

“Meclis Patron ve Sermaye Ağırlıklı”

Atalay, ülkeyi yönetenler son yarım asırdır işçi lehine karar çıkarmadığına vurgulayarak, “Meclis patron ve sermaye ağırlıklı. Bu mecliste işçiler lehine bir karar çıkması dünde beklenmedi, bugünde beklenmez" dedi.

“İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğini Hiç Hesaba Katmadılar”

Atalay, devleti yönetenlerin bu ocaklarda yılda 1.5 milyon ton en fazla 2,5 milyon ton kömür çıkarıldığına yönelik sözlerini eleştirerek, “Bu ocaklarda 3,5 milyon ton kömür çıkartılıyor. Bu iş sağlığını güvenliğini, havalandırmayı hiçe saymaktır. Bunu devlette biliyor, patronda biliyor. Bu ülkede Para Kazanma Hırsı gözünü bürümüş patronlar daha çok nasıl kar elde edebilirim. Daha çok nasıl kazanırım. Bunu kazanırken işçi güvenliğinden, sağlığından nasıl fedakârlık yapabilirim. Bugüne kadar bunun hesabını yaptılar. İşçi sağlığı ve iş güvenliğini hiç hesaba katmadılar” dedi.

“Yatağan Özelleştirmesini Durdurmalı”

Atalay, “Taşeronlaşma denilen bela biran önce ülkenin gündeminden düşmeli, Yatağan özelleştirmesini durdurmalı, Cumhurbaşkanı Denetleme Kurulunun raporunu sendikalarımızın taslaklarını gündemlerine almalı. Bunlarla ilgili kanunlar çıkarmalı” diye konuştu.

“Daha Tehlikeli Maden Ocakları Var”

Zonguldak ve Kütahya bölgesinde bulunan maden ocaklarında çalışma şartlarının daha kötü olduğu bilgisini aldıklarını vurgulayan Atalay, “3 gündür yapılan çalışmaları sonucunda daha tehlikeli maden ocaklarının yer aldığı bilgisini aldık. Biran önce bu maden ocaklarının çalışmaları durdurulmalı. Devletin bütün kurumları burayı denetlemeli. Bu süre zarfında çalışan arkadaşlarımızın ücretleri devlet tarafından ödenmeli, ne zaman madenlerimiz güvenli hale geldi ocaklar çalışmaya başlamalı. Sendikalarımızın, Türk-İş'in talebidir” ifadelerini kullandı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68