Atalay’dan, Yıldız’a; “Yatağan’daki özelleştirmeler canımızı yakıyor”

Türk-İş Genel Başkanlığına seçilen Ergün Atalay'ı konfederasyon genel merkezinde ziyaret eden Enerji Bakanı Taner Yıldız’a, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Kömür İşletmelerinin özelleştirme idaresine bağlanmasına yönelik tepkisi net oldu. “özellikle Yatağan bölgesine yönelik özelleştirmeler canımızı yakıyor”.

Atalay’dan, Yıldız’a; “Yatağan’daki özelleştirmeler canımızı yakıyor”
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işletmesiyle ilgili, "Bizim oraya sosyal yapıyı bozmadan ve ana dokuyu sarsmadan mutlaka oradaki zararı telafi edici bir yöntem kullanmamız lazım. Bunun detaylarını başkanımızla, sendika başkanlarımızla konuşacağız. Son olarak ürettiğimiz çözümü Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz" dedi. Ziyarette Türk-iş’in yeni Genel Başkanı Ergün Atalay, Bakan Yıldız’a özellikle Yatağan bölgesine yönelik özelleştirmelerin canlarını yaktığını

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk-İş Genel Başkanlığına seçilen Ergün Atalay'ı konfederasyon genel merkezinde ziyaret etti. Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, yeni görevi için Atalay'ı tebrik etti ve başarılar diledi. Türkiye'nin son 10 yılda bir değişim, dönüşüm ve büyüme ortaya koyduğunu ifade eden Yıldız, bu değişimin yönetilmesinde Türk-İş yöneticilerinin ciddi katkı koyduğunu söyledi. Kamuda en fazla işçinin 60 bin kişiyle enerji sektöründe çalıştığına dikkati çeken Yıldız, enerjideki işçi ve işveren ilişkilerinin uzlaşı içerisinde götürülmesinin önemine değindi. Taşeron konusunda çalışmalara enerji sektörü olarak daima olumlu katkılar koymaya gayret ettiklerini vurgulayan Yıldız, hiçbir işçinin hakkının bir diğerinden az olmamasına inandıklarını dile getirdi. Madencilik, sanayi üretimi, enerji üretimi gibi dikkat ve emek isteyen bir sektörde bulunduklarını belirten Yıldız, "Birçok vesileyle yer altına iniyoruz ve oradaki işçi kardeşlerimizin alınterinin, kazandıkları paranın şahsen kendi kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum" diye konuştu. Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işletmesinin zarar eden bir kurum olduğunu anımsatan Yıldız, kurumun bunun yanında Zonguldak ekonomisinin en önemli dinamiğini oluşturduğunu ve yaklaşık 10 bin 500 çalışanı istihdam ettiğini söyledi. Şehrin altının tamamen yüksek kalorili kömürden oluştuğuna dikkati çeken Yıldız, bunun yerli kaynak olarak ekonomiye kazandırılması gerektiğini belirtti. Bakan Yıldız, şunları kaydetti: "Bu zararın en aza indirilmesi gerekiyor. Zararı hep beraber ödüyoruz, hep beraber finanse ediyoruz. Oradaki işçi kardeşlerimiz de böyle bir zararı temenni etmezler. Bizim oraya sosyal yapıyı bozmadan ve ana dokuyu sarsmadan mutlaka oradaki zararı telafi edici bir yöntem kullanmamız lazım. Bunun detaylarını başkanımızla, sendika başkanlarımızla konuşacağız. Son olarak ürettiğimiz çözümü Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz. "Bakan Yıldız, bir soru üzerine, kurumun yılda 450 milyon lira civarında zarar ettiğine dikkati çekerek, zararın sürdürülebilir bir durum olmadığını vurguladı. Zonguldak ekonomisini en fazla besleyen kurumun TTK olduğuna değinen Yıldız, bu nedenle TTK'ya yalnızca bir işletme gözüyle bakmadıklarını, kurumu şehrin bir sosyal olgusu olarak değerlendirdiklerini belirtti. Yıldız, bütün bunları dikkate alarak yapacakları çalışmayı Türk-İş ve sendikalarla paylaşıp daha sonra kamuoyuna deklare edeceklerini bildirdi.

Atalay, özellikle Yatağan bölgesine yönelik özelleştirmelerin canlarını yaktığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2013, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER