Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Yatağan ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı kutlandı

Yatağan ilçesindeki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreniyle başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü çelenginin anıta sunulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren törenin ardından Kaya Köstepen Şehir Stadı’na geçildi.

Buradaki törenin açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı, tarihin dönüm noktalarından biri olan Milli Mücadele’nin başladığı 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Adalı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Türklerin kurduğu ilk değil son devlet olduğunun altını çizerek, “Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği milletimizle birlikte, 15 Temmuz darbe girişimiyle terör örgütlerinin vatanı hedef alan içerdeki ve dışarıdaki tüm saldırılarına bir asır önceki cesaretiyle karşı koyarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emaneti cumhuriyete sahip çıkacağını tüm dünyaya bir daha göstermiştir” diye konuştu.

Tören, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunması, Gençlerin Ataya Cevabı, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, halkoyunları gösterileri, güreş gösterisi, taekwondo gösterisi, halat çekme yarışları, 100 metre koşu yarışması, okçuluk gösterisi, hafta nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesiyle sürdü.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Piyade Teğmen Fatih Aydın, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, Baro Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, Muğla Üniversitesi Yatağan MYO Müdürü Kerim Bender, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56