Ata’ya en anlamlı “Asker” selamı!

Yatağan ilçesinde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tören düzenlendi. Törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunan jandarma üniformalı engelli vatandaşların, Atatürk’e asker selamı vermesi duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Ata’ya en anlamlı “Asker” selamı!
 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Yatağan ilçesinde tören düzenlendi. Yatağan Kaymakamlığı ve Belediyesinin düzenlediği etkinlikler, ilçe merkezinde yürüyüş ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Özel Egemen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin engelli öğrencileri, kurumlarının çelengini, giydikleri jandarma üniformasıyla anıta koydu. Engelli öğrenciler, daha sonra Atatürk’e asker selamı verirken, bu hareket törene katılanlar tarafından alkış aldı.

Anıttaki törenin ardından salon programı için Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonuna geçildi.

Buradaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını ise, engelli annesi Sunay Top yaptı. Top’un konuşması ve sonrasında okuduğu şiir, duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

3 Aralık Engelliler Günü’nü kutlayan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, herkesin birer engelli adayı olduğu vurgusunu yaptı.

Işık, engelli olmanın toplumdan soyutlamaya sebep olmaması gerektiğine işaret ederek, “Yatağan Belediyesi olarak, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını şartsız kabul ederek yerine getirmekteyiz. İlçemizde engelli vatandaşlarımızın kullanabilmesi için yollar yapılmakta, eksik olan yerler de en kısa sürede tamamlanacaktır. Onlara gösterilen sevgiyle, engellilerin aşamayacağı engel yoktur” dedi.

Özel Egemen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ayşe Demiralay Akçay ise, engelli olmanın bir tercih olamayacağını belirterek, engellilerin yaşadığı sorunları, insanlığın sorunları olarak değerlendirdi.

Farklılıklara tahammül edebilmenin insanlık felsefesinin bir gereği olduğunu savunan Akçay, “İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulması ile mümkündür. Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitesinin arttırılması çok önemlidir. Okul ve toplum olarak temel ilke ve hedefimiz, bireylerimizin kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilmeleri ve kendi kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlayabilmektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Özel Egemen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hazırladıkları gösterileri, konuklara sundu.

Törene, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

İlçedeki engelli vatandaşlar, buradaki programın ardından Yatağan Kaymakamlığı ve Belediyesinin katkısıyla Lagina Kutsal Alanı ve Bozüyük Mahallesi’ni gezdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95