ATIK YAĞLAR GERİ KAZANDIRILACAK

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Yatağan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Tarımsal Geliştirme Projesi bünyesinde atık zeytinyağlarının geri kazandırılması için başlatılan çalışma kapsamında Yatağan’a bağlı Kavak Köyü’nde çiftçilerin kendi ürünleri olan zeytinyağlarından yemeklik olarak kullanılmayan(tortulu) ve kızartma sonrası kalan yağların değerlendirilmesi amacıyla, doğal zeytinyağı sabun yapımı gösterildi.

ATIK YAĞLAR GERİ KAZANDIRILACAK
 Yemeklik olarak kullanılmayan(tortulu) ve kızartma sonrası kalan atık zeytinyağlarının Tarımsal Geliştirme Projesi kapsamında ekonomiye geri kazandırılarak doğal zeytinyağı sabun yapılması için Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Yatağan Gıda Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından Yatağan’a bağlı Kavak Köyü’nde uygulamalı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Uygulamalı bilgilendirme toplantısında Ula’ya bağlı Gökova Beldesi’nden Fatma Armutçuoğlu tarafından köylü vatandaşlara sabun yapımı konusunda bilgi verildi. Bilgilendirme etkinliğine Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Tekniker Nilüfer Yapıcıoğlu, TAR-GEL Kavak Köyü Sorumlu Ziraat Mühendisi AysunÖztuna, Yatağan ve Muğla Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü personeli ile vatandaşları katıldılar.

Kavak Köyü Sorumlu Ziraat Mühendisi Aysun Öztuna sosyal bir etkinlik kapsamında kadınlar ve erkeklerin beraber bir çalışma yaparak ev ekonomisine katkı sağlamaları ve yağların atılmaması için bu tür bir çalışma başlattıklarını belirterek; “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2007 tarihinde uygulamaya konulan Tarımsal Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında bu tür bir çalışma başlattık. Bu amaçla kızartma yağından kalan ve zeytinyağının kullanılmayan tortulu dip kısımlarının sabun yapılmasıyla atık maddelerin yeraltı sularına karışmasını ve toprakları kirletmesini önlemiş  olacağız. Vatandaşlarımız yapmış oldukları sabunlar hem ev ihtiyaçlarını karşılamak hem de üretim fazlasını halk pazarlarında satarak aile bütçesine katkı sağlayacaklardır”dedi.

Uygulamalı bilgilendirme toplantısında vatandaşlara kaynatılarak (sıcak yöntemle)zeytinyağından sabun yapımı anlatıldı. Yapılan çalışma vatandaşlar tarafından sonuna kadar ilgi ve heyecan içinde izlendi.

Yapılan çalışmayı izleyen vatandaşlar uygulamalı bilgilendirme toplantısının çok yararlı ve yerinde bir çalışma olduğunu belirterek; “Yeraltı suları ve topraklarımızın atık yağlardan kirlenmesi önlenmiş olacağız. Bunun yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş gelenek, göreneklerimizin ve el becerilerinin geri kazandırılarak, gelecek nesillere de aktarımını da sağlanmış olacağız. Böyle bir çalışmanın yapılmasını sağladığı için köyümüzden sorumlu Ziraat Mühendisimiz Aysun Öztuna hanıma da çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68