Av. Arslan: “Yargı bağımsızlığı korunmalıdır”

Yatağan’da adli yıl açılışı dolayısıyla Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilciliği tarafından Atatürk anıtına çelenk koyuldu.

Av. Arslan: “Yargı bağımsızlığı korunmalıdır”
 2014 Adli Yılı açılışı dolayısıyla Yatağan’da düzenlenen törende, Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilciliği tarafından Atatürk anıtına çelenk koyuldu. İlçe Temsilcisi Av. Halil Arslan ve baroya üye avukatların katıldığı törende, çelenk koyulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklâl Marşı okundu.

Tören sırasında konuşan Arslan, yargı bağımsızlığının korunması gerektiğe vurgu yaparken, yeni adli yılın birçok sorunu da beraberinde getirdiğini öne sürdü. Bağımsız savunmanın olmadığı yargılamada, adil yargılamadan ve hakkaniyete uygun hükümden bahsetmenin mümkün olmadığını ifade eden Arslan, yargının bağımsız, yargıçların da güvence ile donatılmış, bağımsız ve tarafsız olmaları gerektiğini savundu.

Yasama, yürütme ve yargıdan birinin yok sayılması, devletin hukuk devleti olma sıfatını ortadan kaldıracağını öne süren Arslan, “Başkanlık Sisteminin temelinde, yargı denetiminden yoksun bir yönetim özlemi yatmaktadır. Bu nedenle hukuk devleti olma yolunda hayli sorunları olan Türkiye’de Başkanlık Sistemi önü alınamaz felaketler getirecektir” dedi.

Henüz yasalaşmayan Avukatlık Yasa Tasarısı’nda birçok eksiklikler ve avukatlık mesleği aleyhine düzenlemeler bulunduğunu kaydeden Arslan, şöyle konuştu:

“Baroların dava açma yetkilerinin sınırlandırılması, avukatlık mesleğine girişte yapılacak sınavın Barolar Birliği yerine Adalet Bakanlığı’nca yapılacak olması, avukatlık mesleğinin bir ticari şirket unvanı ile anılabilmesi, avukatların şube açabilmeleri ilk aşamada gözümüze çarpan sakıncalardır. Avukatların vekâletname düzenleyebilmeleri, çekişmeli davalarda avukat tutma zorunluluğun getirilmesi, dava değeri 20 bin liranın üzerindeki davalarda avukat bulundurma zorunluluğu, değeri 50 bin liranın üzerindeki tapu işlemlerinde avukat bulundurma zorunluluğu yasaya konulmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 20:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
deniz
deniz - 7 yıl Önce

20 bin ve 50 bin tl lik alışverişlerde avukat bulundurulması gündeme gelirse bu ülkede ticaret biter. millet avukatlaramı çalışacak.

SIRADAKİ HABER

banner68