Av. Halil Arslan; “Yeni Anayasa Gerekli”

Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilcisi Av. Halil Arslan, Adli Yıl başlangıcı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında anayasa ve başkanlık sistemi gibi konulara da değindi. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Av. Arslan; “Türkiye’nin; yeniden yazılmış, sivil, insan hak ve özgürlüklerini koşulsuz güvenceye alan, toplumun her kesimini kucaklayan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, herkesin yaşam biçimine saygı gösteren bir Anayasaya ihtiyacı vardır” dedi.

Av. Halil Arslan; “Yeni Anayasa Gerekli”
  

20 Temmuz 2013 tarihinde başlayan adli tatilin dün sona ermesinin ardından açıklamalarda bulunan Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilcisi Av. Halil Arslan; “Yasamızda yapılan bir değişiklikle Adli Yıl 1 Eylül günü başlamaktadır. 20 Temmuz’da tatile giren Adliye 1 Eylül’de işbaşı yapıyor. Bu dönemde çok acil iş ve mahkemeler dışında duruşmalar erteleniyor, bazı kararlar adli tatilde kesinleşmiyor.

Böyle bir tatil sonrası yine sağlıkla birlikte olabilmek çok güzel.  Yeni Adli Yılınızı tebrik eder, başarılı, mutlu ve herkesin umut ettiği karara ulaşabileceği bir yıl dilerim” ifadelerini kullandı ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren konulara da değinerek; “Değerli Yatağanlılar, önemli olan sadece yöremiz insanının sağlığı ve mutluluğu değil, ülkemizin; komşularımızla birlikte mutluluğudur. Son günlerde Türkiye’nin de taraf olarak algılandığı, belki de isteyerek taraf olduğu bir savaş ortamı içerisine sürüklenmek istiyoruz. Kesinlikle bilinmelidir ki; savaş bir cinayettir. Dünyayı paylaşan güçler, tüm devletlerin sınırlarını istedikleri gibi değiştirebilme sevdası içindedirler. Yakın gelecekte bu emellerine ulaşabileceklerdir. Ancak; Türkiye bu oldu bittiye alet olmamalı, bin yıldır birlikte yaşadığımız ve de birlikte yaşayacağımız insanlara karşı sömürgecilerle birlikte olmamalıdır. Kışkırtılan Türkiye savaşa girmemelidir” dedi.

Ayrıca, Av. Halil Arslan’ın açıklamasından dikkat çeken bazı noktalar yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi konularında oldu.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğuna özellikle vurgu yapan Arslan; “Sayın Yatağanlılar, bizleri ilgilendiren önemli bir konu da Yeni Anayasa çalışmalarıdır. Türkiye’nin;  yeniden yazılmış, sivil, insan hak ve özgürlüklerini koşulsuz güvenceye alan, toplumun her kesimini kucaklayan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, herkesin yaşam biçimine saygı gösteren bir Anayasaya ihtiyacı vardır. Bu ertelenemez. Anayasa çalışmalarında zorluk, başkanlık sistemi, vatandaşlık tanımı ve laikliğin yeniden düzenlenmesi konularında toplanmaktadır.

Başkanlık sistemi, demokrasisi tüm kurum ve kuralları ile yerleşmemiş toplumlarda ki; Türkiye bu tanıma uymaktadır, başarılı sonuçlar vermemiştir. Sonunda sadece oy çokluğuna dayanan dikta rejimler yaratılmış, sonuç kaos olmuştur. Zamanında bu modele özenen Güney Amerika Devletleri, daha sonraları da kendi seçtikleri ile savaşmak zorunda kalmışlardır. Bu nedenle, Türkiye kuvvetler ayrılığına dayanan, kuvvetlerin birbirlerini denetlediği parlamenter sisteme devam etmelidir.

Laiklik kurumu da yeni anayasada yeniden düzenlenmelidir. Devlet eli ile din işleri yürütülemez. Devlet işleri, din kuralları ile yürütülemez. Türkiye’ye has bu laiklik anlayışı aşılmalı, evrensel laiklik ile ülkemiz insanı özgürleşmelidir.

Adli Yılınızı Kutlar, Güzel Günler Dilerim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER